Namiot barierowy dla personelu medycznego - ratownicy24.pl

Namiot barierowy dla personelu medycznego

namiot
źródło: www.wtk.pl/ Michał Teperek Dział Fotomedyczny WUM
https://csmiwum.pl/namiot-barierowy/

Naukowcy z Centrum Symulacji Medycznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego opracowali projekt namiotu barierowego. To urządzenie ma chronić medyków przed zakażeniem, a jednocześnie zapobiegać niekontrolowanemu rozprzestrzenianiu się wirusa.

Autorem projektu jest dr Marcin Kaczor. Namiot barierowy miałby pomóc lekarzom w opiece nad pacjentami, którzy wymagają intubacji i ekstubacji oraz podłączenia do respiratora. Urządzenie jest proste, tanie, jednorazowe i łatwe w użyciu. Będą z niego korzystać pracownicy ochrony zdrowia w sytuacji kontaktu z pacjentem podejrzanym o zakażenie koronawirusem lub zakażonym.

Namiot może mieć zastosowanie w transporcie szpitalnym, w pracowniach tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego oraz ratownictwie medycznym. Trafić ma na oddziały intensywnej terapii, sale operacyjne, szpitalne oddziały ratunkowe, do Lotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz do naziemnych zespołów ratownictwa medycznego. Jego podstawowym zadaniem jest ochrona personelu medycznego przed kontaktem z materiałem zakaźnym.

Ministerstwo Zdrowia już złożyło zamówienie

Prototyp wykonany jest z folii o wysokim stopniu przezierności. Ma formę pokrywy, wyposażonej w okolicy głowy pacjenta w dwie śluzy pozwalające na wprowadzenie rąk. Śluzy mają formę rękawów zakończonych elastycznym zwężeniem na dystalnym końcu. Konstrukcję urządzenia stanowią dwa giętkie pałąki, na których rozpostarta jest pokrywa foliowa wraz ze śluzami. Całość przypomina konstrukcję małego namiotu turystycznego.

Koszt produkcji jednego urządzenia to niecałe 200 złotych. Będzie ono produkowane przez polskie firmy z polskich materiałów. Ministerstwo Zdrowia zamówiło już osiem tysięcy sztuk namiotów barierowych, które są jak na razie jedyne na rynku medycznym.

Źródło: www.wtk.pl

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.