Niecodzienne spojrzenie na dostępne w systemie PRM leki przeciwbólowe – część I
W artykule przytoczono przegląd przypadków dotyczących zastosowania leków przeciwbólowych w nietypowych sytuacjach. Autor omawia m.in. rzadko spotykane u pacjentów reakcje na podaż metamizolu oraz przypadek zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych po zastosowaniu ibuprofenu.
Słowa kluczowe
leki przeciwbólowe, ZRM, opis przypadku
Wstęp
W dzisiejszych czasach świadomej medycyny ratunkowej i innowacyjnego podejścia do ratownictwa medycznego z użyciem wielu nowoczesnych technologii (takich jak np. USG) dość często zapomina się o kwestiach fundamentalnych. Słowa „zapomina się” użyto celowo jako delikatnego określenia postępowania, które nadal można spotkać wśród członków zespołów ratownictwa medycznego (ZRM). Mowa tu np. o sytuacjach, w których:
- pacjenta z podejrzeniem (graniczącym z pewnością) złamania szyjki kości udowej (odwiedziona i skrócona kończyna) przewozi się do szpitalnego oddziału ratunkowego (SOR), podając mu 100 mg ketonalu, nie rozcieńczając go lub podając domięśniowo,
- pacjenta z mnogimi urazami (które być może nie stanowią w momencie ich zaistnienia o bezpośrednim zagrożeniu życia, ale powodują silne dolegliwości bólowe) przewozi się do SOR, podając mu 2,5 g pyralginy i na tym kończąc terapię analgetyczną.
Sytuacje takie jak wymienione powyżej są niedopuszczalne. To niezwykle ważne, by członkowie ZRM zaczęli traktować ból jako poważnego wroga pacjenta, zarówno diagnostycznego, jak i terapeutycznego. Ból pogarsza końcowe wyniki diagnostyki, leczenia i przeżycia.
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
- Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
- Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
- Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
- Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”