Niewydolność oddechowa oraz możliwości udrażniania dróg oddechowych
Duszność nie jest sklasyfikowaną jednostką chorobową, lecz subiektywnym odczuciem pacjenta polegającym na problemach z oddychaniem. Może to mieć pokrycie w związku z rozpoznawanymi przez ZRM patologiami w obrębie układu oddechowego lub tylko odczuciem pacjenta niemającym związku z zaburzeniami wentylacji. Diagnostyka pracy układu oddechowego to niezwykle ważna część postępowania przy pacjencie w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego. W niniejszej pracy autorzy chcą przekazać chociaż część ze wskazówek przydatnych w ocenie układu oddechowego i omówić najczęstsze choroby, w których konieczne będzie specyficzne postępowanie, także u pacjentów pediatrycznych.
Słowa kluczowe
duszność, niewydolność oddechowa, rurka ustno-gardłowa, rurka nosowo-gardłowa, rurka krtaniowa
Wezwania Zespołów Ratownictwa Medycznego (ZRM) przez pacjentów z powodu odczuwania duszności obejmują jej różne przyczyny. Może być ona spowodowana między innymi:
- niewydolnością krążenia,
- zaostrzeniem przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP),
- atakiem astmy,
- nagłym stresem, który wywołuje hiperwentylację.
Lista możliwych przyczyn duszności zdarzających się rzadziej w praktyce ZRM jest długa i nie sposób przytoczyć jej tutaj w całości. Mogą mieć miejsce również sytuacje, w których pacjent z niewydolnością oddechową nie odczuwa duszności, np. wskutek przewlekłego zaadaptowania do tego stanu i tolerowania przez jego organizm niższego niż fizjologiczne stężenia tlenu bądź podwyższonego poziomu dwutlenku węgla.
Duszność nie jest sklasyfikowaną jednostką chorobową, lecz subiektywnym odczuciem pacjenta polegającym na problemach z oddychaniem. Może to mieć pokrycie w związku z rozpoznawanymi przez ZRM patologiami w obrębie układu oddechowego lub być tylko odczuciem pacjenta niemającym związku z zaburzeniami wentylacji. Różne czynniki mogą powodować zbyt wolne lub szybkie oddychanie. Istnieją również powody nagłej niedrożności układu oddechowego, które w niedługim czasie doprowadzają do zatrzymania oddychania i kolejno do zatrzymania krążenia wskutek postępującej hipoksji. Diagnostyka pracy układu oddechowego to niezwykle ważna część postępowania przy pacjencie w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego. W niniejszej pracy autorzy chcą przekazać chociaż część ze wskazówek przydatnych w ocenie układu oddechowego i omówić najczęstsze choroby, w których będzie konieczne specyficzne postępowanie, także u pacjentów pediatrycznych. Próba szerszego opisu pracy układu oddechowego i czynników mogących stanowić o jego niewydolności jest materiałem na liczne monografie. Jednakże to, co najważniejsze w praktyce osób wykonujących
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
- Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
- Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
- Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
- Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”