Nowa specgrupa powołana przez rząd
Powstał projekt ustawy o zespole pomocy humanitarno-medycznej. Rada Ministrów przyjęła go. W skład zespołu wejdą lekarze, ratownicy medyczni i pielęgniarki.
29 marca rząd przyjął projekt ustawy o zespole pomocy humanitarno-medycznej. Poinformował o tym rzecznik rządu. Piotr Müller przekazał, że zespół będzie reagował w sytuacjach kryzysowych poza terenem Polski. Będą to misje medyczne, humanitarne, które będzie zespół zrealizuje na potrzeby obywateli Polski, jak i innych państw.
W jakich zadaniach weźmie udział Zespół Pomocy Humanitarno-Medycznej (ZPHM)?
Zespół w razie potrzeby:
- weźmie udział w akcjach ratunkowo-ewakuacyjnych polskich obywateli, którzy są ofiarami wypadków i pozostałych zdarzeń nagłych,
- wesprze państwa trzecie w działaniach ratunkowych podejmowanych na ich terytorium,
- wykona zabezpieczenia medyczne akcji związanych z zapewnieniem pomocy polskim obywatelom oraz innych państw, którzy są członkami ich rodzin, w tym ewakuacji zagrożonych osób do bezpiecznego miejsca,
- udzieli wsparcia humanitarnego.
Kto wejdzie w skład Zespołu?
Członkami Zespołu Pomocy Humanitarno-Medycznej będą lekarze, ratownicy medyczni i pielęgniarki. Medycy wezmą udział w otwartym naborze ogłoszonym w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej KPRM. Natomiast szefa ZPH powoła Prezes Rady Ministrów.
Przewiduje się, że w skład zespołu wejdzie 60 osób.
źródło: rynekzdrowia.pl