Nowa wycena dobokaretki, dodatki i kwestia kształcenia. OZZRM spotkał się z resortem zdrowia
Członkowie Komitetu Organizacyjnego Samorządu Ratowników Medycznych oraz Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Ratowników Medycznych spotkali się z przedstawicielami Ministerstwa Zdrowia. Do zapowiadanych już wcześniej rozmów doszło we wtorek, 21 marca. Jakie kwestie omówiono?
Jak czytamy w relacji opublikowanej w mediach społecznościowych OZZRM, podczas rozmów z resortem zdrowia omówione zostały bieżące kwestie związane m.in. z wejściem w życie ustawy o zawodzie ratownika medycznego.
O czym rozmawiali ratownicy z resortem zdrowia?
Według ministerstwa, ostateczna data ukształtowania Komitetu Organizacyjnego Samorządu Ratowników to koniec marca 2023 r. Pierwsze spotkanie komitetu ma się odbyć na początku kwietnia.
Nadal trwają rozmowy dotyczące ustalenia programu kształcenia przed i podyplomowego. Ministerstwo nie przewiduje jednak możliwości wprowadzenia studiów pomostowych. Ratownicy medyczni po licencjacie oraz studium zawodowym będą mieli możliwość „ukończenia kursów specjalizacyjnych podnoszących kompetencje i, miejmy nadzieję, wynagrodzenie” – relacjonuje OZZRM.
– Ministerstwo proponuje rozwiązania „motywujące” do tworzenia trzyosobowych ZRM. Ile będzie wynosiła motywacja – nie ujawniono – czytamy w komunikacie OZZRM.
Podczas spotkania padły również stwierdzenia, że POZ oraz NiŚOZ powinny mieć do dyspozycji transport sanitarny i z niego korzystać.
Dodatki i nowa wycena dobokaretki
OZZRM potwierdziło, że w dodatki za pracę w niedziele i święta (45 proc.) oraz w porze nocnej (65 proc.) będą obowiązywały w kwietniu, co ma związek z przedłużeniem stanu zagrożenia epidemicznego. – Ustawa wraca do parlamentu na pierwszym posiedzeniu w kwietniu i ostatecznie zapisy gwarantujące dodatki dla członków ZRM na stałe powinny zostać uchwalone – czytamy w komunikacie.
– Do końca miesiąca AOTMiT ma przedstawić nową wycenę tzw. dobokaretki z uwzględnieniem dodatków 65/45. Po nowej wycenie dysponenci mają podpisać aneksy do umów gwarantujące wyrównanie środków finansowych za okres od 01.01.2023. I tutaj, na zakończenie, gwóźdź programu. Wycena, podobnie jak ta uwzględniająca regulacje ustawy o minimalnym wynagrodzeniu, powoduje przekazanie dysponentom dodatkowych pieniędzy nie na pracowników etatowych, ale na etaty przeliczeniowe. Znaczy to dokładnie tyle, iż dysponenci otrzymują środki finansowe także na wynagrodzenia osób wykonujących pracę w oparciu o umowę zlecenie lub tzw. kontrakt – przekazał OZZRM.
Źródło: Ogólnopolski Związek Zawodowy Ratowników Medycznych (Facebook), pulsmedycyny.pl