Nowe leki w codziennej praktyce ratownika medycznego - Strona 2 z 2 - ratownicy24.pl
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Nowe leki w codziennej praktyce ratownika medycznego

Noradrenalina

Kolejnym lekiem, który od 25 marca 2024 r. ratownik medyczny może podać samodzielnie, bez zlecenia lekarza, jest noradrenalina (nazywana również norepinefryną). Substancja ta jest wytwarzana w ludzkim organizmie endogennie, na drodze przekształcania tyrozyny do dopaminy, a tej finalnie do noradrenaliny. W warunkach fizjologicznych noradrenalina powstaje w pozazwojowych neuronach adrenergicznych i komórkach chromochłonnych rdzenia nadnerczy. W wyniku swojego działania aktywuje w znacznej mierze receptory α1 – adrenergiczne, co powoduje skurcz naczyń tętniczych, wzrost obciążenia następczego serca (tzw. after load), a przez to – zwiększenie skurczowego i rozkurczowego ciśnienia tętniczego oraz zmniejszenie pojemności minutowej serca. W dużo mniejszym stopniu pobudza receptory β1 kardiomiocytów, czego następstwem jest zwiększenie częstotliwości rytmu serca oraz zwiększenie siły skurczowej mięśnia sercowego. Podczas działania noradrenaliny poprzez zwiększenie ciśnienia tętniczego dochodzi do zahamowania stymulacji baroreceptorów w łuku aorty i zatoce tętnic szyjnych. W efekcie tego na drodze odruchowej pobudzany jest również nerw błędny, dlatego następuje zmniejszenie częstotliwości rytmu serca. Bardzo ważnym aspektem działania norepinefryny jest fakt, że nie zmniejsza przepływu wieńcowego. Ponadto, w ujęciu ogólnoustrojowym, substancja ta pobudza receptory α w mięśniu macicy, powodując działanie skurczowe oraz stymuluje receptory α w trzustce, powodując zmniejszenie wydzielania insuliny (7).

Czas połowicznego rozpadu (t1/2) norepinefryny wynosi 1-2 min, zatem powinna być podawana w ciągłym wlewie, z użyciem pompy infuzyjnej. Należy rozważyć podanie noradrenaliny po uprzednim uzupełnieniu łożyska naczyniowego. Zaleca się stałe monitorowanie ciśnienia tętniczego – co dwie minuty od rozpoczęcia infuzji do momentu osiągnięcia pożądanego ciśnienia krwi, a następnie co pięć minut, jeśli lek jest nadal podawany. Ponieważ noradrenalina działa głównie naczynioskurczowo, sugerowane jest skojarzenie noradrenaliny z lekiem działającym inotropowo dodatnio (zwiększającym siłę skurczu mięśnia sercowego). Należy pamiętać, że lek powinien być podawany do żyły centralnej, co – z przyczyn formalnoprawnych –jest niemożliwe do wykonania w podstawowych zespołach ratownictwa medycznego. Rozwiązaniem może być wykorzystanie dużego obwodowego naczynia żylnego, np. w dole łokciowym. Przed podaniem noradrenaliny należy sprawdzić, czy nie doszło do wynaczynienia kaniuli. Podaż pozanaczyniowa noradrenaliny może spowodować martwicę tkanek i zgorzel w tej okolicy.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
  • Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
  • Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
  • Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
  • Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”
zarejestruj się

Logowanie

Reklama
Reklama
Reklama
ratownicy24-na-ratunek
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.