Nowe przepisy dotyczące kształcenia ustawicznego ratowników medycznych
W czwartek, 7 września weszły w życie nowe przepisy dotyczące kształcenia ustawicznego ratowników medycznych. W Dzienniku Ustaw zostało opublikowane rozporządzenie ministra zdrowia w tej sprawie.
Nowo wprowadzone przepisy określają:
- formy samokształcenia w ramach ustawicznego rozwoju zawodowego,
- liczbę punktów edukacyjnych za poszczególne formy ustawicznego rozwoju zawodowego,
- dokumenty potwierdzające ich realizację, sposób i tryb odbywania doskonalenia zawodowego przez ratowników medycznych,
- zakres doskonalenia zawodowego ratowników medycznych,
- wzór wniosku o wpis na listę podmiotów uprawnionych do prowadzenia kursu doskonalącego oraz wzór wniosku o aktualizację wpisu,
- sposób potwierdzania zrealizowania przez ratownika medycznego poszczególnych form ustawicznego rozwoju zawodowego oraz potwierdzenia przez Krajową Radę Ratowników Medycznych dopełnienia obowiązku ustawicznego rozwoju zawodowego przez ratownika medycznego,
- wzór karty ustawicznego rozwoju zawodowego.
Zgodnie z zapisami rozporządzenia, ratownik medyczny ma obowiązek dopełnienia obowiązku ustawicznego rozwoju zawodowego poprzez uzyskanie w okresie edukacyjnym min. 200 punktów edukacyjnych. Punkty mogą zostać zebrane poprzez udział w wybranych formach ustawicznego rozwoju zawodowego. Z wymaganych min. 200 punktów, 120 musi zostać przyznane za udział w kursie doskonalącym zakończonym egzaminem.
Realizacja ustawicznego rozwoju zawodowego ratownika medycznego będzie się odbywać w pięcioletnich okresach rozliczeniowych, tzw. okresach edukacyjnych. Pierwszy okres edukacyjny rozpoczyna się z dniem 1 stycznia roku następującego po roku, w którym ratownik medyczny zyskał uprawnienia do wykonywania zawodu.
Jednym z nowych rozwiązań, które wprowadza rozporządzenie jest możliwość udziału w szkoleniu specjalizacyjnym i kursach kwalifikacyjnych, za co również przyznawane będą punkty edukacyjne.
Pełna treść rozporządzenia jest dostępna TUTAJ.
Źródło: Rynek Zdrowia