Nowy „Na Ratunek” jest już dostępny!
Nowy numer „Na Ratunek” już jest! Sprawdź, co przygotowaliśmy dla Ciebie w wydaniu 5/2024.
Najpierw kilka słów od naszego redaktora naczelnego, Tomasza Sikory.
Szanowni Czytelnicy!
Witam się z Państwem w tych trudnych i smutnych dniach, gdy południe naszego kraju walczy ze skutkami powodzi. Żywioł na zalanych terenach nie oszczędził nikogo – także jednostek ochrony zdrowia. Pragnę w tym miejscu wszystkim razem, ale i każdemu z osobna podziękować za wsparcie, jakie zostało zorganizowane na zalanych terenach. A jest komu! Na pomoc ruszyły wojsko, straż pożarna, policja i inne służby. Nie zabrakło jednostek Państwowego Ratownictwa Medycznego oraz podmiotów prywatnych, które starały się nieść pomoc potrzebującym.
Ja również starałem się pomóc w tych trudnych chwilach. Działałem tak, jak potrafię najlepiej – podczas dyżurów w dodatkowych zespołach śmigłowcowej służby ratownictwa medycznego. Widok zniszczonych miejscowości w Kotlinie Kłodzkiej i na południu Opolszczyzny na długo pozostanie w mojej pamięci. Czy można było zrobić więcej? Zapewne tak. Czy organizacyjnie sprostaliśmy wyzwaniu? O ocenę działań będzie można się pokusić dopiero wtedy, kiedy największe emocje opadną. Nadal jednak możemy nieść pomoc tym, którzy stracili swoje dobytki, plany i marzenia.
Wracając do naszego czasopisma – tematem przewodnim wydania, które trzymają Państwo w rękach, jest artykuł Postępowanie w masywnych krwotokach z miejsc przejściowych – część II. Urazy – w tym krwotoki – są nadal jedną z głównych przyczyn naszych interwencji, zaś krwotoki z miejsc przejściowych wymają natychmiastowych, skutecznych działań. Aktualna wiedza na ten temat to podstawa!
Jak już jesteśmy przy urazach – w swojej praktyce zawodowej kilkanaście razy byłem wzywany do urazów związanych z jazdą konną. Zachęcam Państwa do zaktualizowania wiedzy na ten temat i zapoznania się z artykułem Upadek z konia – najczęstsze obrażenia i przewidywane skutki zdarzeń. Po okresie wakacyjnym porty lotnicze corocznie prześcigają się w rankingu największej liczby obsłużonych pasażerów, a linie lotnicze liczą rekordowe zyski. Z kolei my, medycy, czytamy głównie o ciekawych interwencjach na pokładach samolotów. Zachęcam do lektury artykułu Czy leci z nami medyk?. Pozostając w tematyce transportu – artykuł Problematyka transportu pacjentów bariatrycznych w ZRM omawia istotne wyzwanie, jakie czeka na zespoły ratownictwa medycznego w związku ze zwiększającą się liczbą osób otyłych w społeczeństwie.
Przyjmowanie przez pacjentów doustnych antykoagulantów nowej generacji stanowi coraz większe wyzwanie dla jednostek ratownictwa medycznego. Z jednej strony nie wymagają one monitorowania i mają pozytywny stosunek korzyści do ryzyka, jednak z drugiej strony wystąpienie u pacjentów, którzy je przyjmują, krwawień lub urazów mogą stanowić duże wyzwanie. Zachęcam więc Państwa do zapoznania się z Dobrymi praktykami – postępowaniem z krwawieniem zagrażającym życiu po terapii z użyciem DOAC. Ważnym tekstem, który znajdziecie Państwo w aktualnym numerze, jest także artykuł Terapia medyczną
marihuaną a prawo pracy – Q&A dla medyków. Temat ten jest obecnie bardzo „na czasie”. Warto zauważyć, że w materiale znajdziecie Państwo nie tylko wiedzę medyczną, ale także prawną dotyczącą tego zagadnienia. Nasz kącik prawny wzbogacił się natomiast o nowy artykuł: Status pracowniczy ratownika medycznego, czyli przydatne kompendium wiedzy o prawnych aspektach zatrudnienia.
Miłej lektury!
Tomasz Sikora
W najnowszym numerze „Na Ratunek” znajdziesz:
- Postępowanie w przypadku masywnego krwotoku z miejsc przejściowych – część 2
- Postępowanie z krwawieniem zagrażającym życiu po terapii z użyciem DOAC – dobre praktyki
- Upadek z konia – najczęstsze obrażenia i przewidywane skutki zdarzeń. Opis przypadku i przegląd piśmiennictwa
- Problematyka transportu pacjentów bariatrycznych przez zespoły ratownictwa medycznego
- Terapia medyczną marihuaną a prawo pracy – Q&A dla medyków
- Ocena jakości ważnym czynnikiem rozwoju systemu PRM?
- Czy leci z nami medyk?
- Nowe leki w codziennej praktyce ratownika medycznego
- Status pracowniczy ratownika medycznego