Nowy numer czasopisma „Na Ratunek” już jest!
Szanowni Czytelnicy!
Witam Państwa w ostatnim w tym roku numerze naszego czasopisma. Mimo że rok się już kończy, cały czas trwa proces konsultacji społecznych nowelizacji ustawy o PRM. Jestem ciekawy, czy Państwo także ustosunkowaliście się do nowych pomysłów. Szkoda, że nadal nikt nie chce podjąć się próby zamiany zespołów „S” na zespoły lekarskie w systemie rendez-vous… Może kiedyś?
Tematem przewodnim obecnego numeru jest artykuł Pulsoksymetria i kapnometria w medycznych czynnościach ratunkowych. O ile pierwsze badanie jest szeroko znane, o tyle drugie nadal walczy o swoje miejsce w kanonie postępowania niektórych z nas, a to przecież połączenie tych dwóch metod najlepiej obrazuje w warunkach przedszpitlanych wentylację naszego pacjenta.
W cyklu wiedzy o CBRNE w tym numerze mogą się Państwo zapoznać z artykułem dotyczącym metod suchej dekontaminacji w działaniach ratunkowych. Jako pasjonat wykorzystania USG w medycynie ratunkowej zachęcam Państwa do przeczytania artykułu USG w NZK, który w bardzo przystępny sposób ukazuje możliwości wykorzystania tej metody diagnostycznej u pacjenta w stanie zatrzymania krążenia.
Ponadto polecam Państwu pozostałe artykuły z tego numeru – postępowanie z pacjentem po wybuchu (Na ratunek rannemu pirotechnikowi), o zaburzeniach lękowych (Czy to jeszcze strach? A może to już lęk?), o przeprowadzonym badaniu KOHERENCJARM2021 (Mit ratownika, człowieka ze stali) oraz o kardiogennym tle niektórych udarów mózgu (Diagnostyka i postępowanie w udarze kardiogennym).
Korzystając zaś z okazji, pragnę złożyć Państwu najserdeczniejsze życzenia zdrowych, pogodnych i radosny Świąt Bożego Narodzenia. Zaś tym z nas (też jestem w tej grupie), którzy spędzą ten wyjątkowy czas w pracy, życzę po prostu, aby każdy dyżur był spokojny. Wszelkiej pomyślności w Nowym, 2023 roku!
Miłej lektury!
Tomasz Sikora
W nowym numerze znajdziecie:
- Temat numeru: Pulsoksymetria i kapnometria w medycznych czynnościach ratunkowych
- Diagnostyka i postępowanie w udarze kardiogennym u pacjentów z ASD w praktyce ratownika medycznego
- Dekontaminacja wstępna z wykorzystaniem techniki suchej dekontaminacji
- Czy to jeszcze strach? A może to już lęk?
- Na ratunek rannemu pirotechnikowi
- Wykorzystanie ultrasonografii point-of-care w nagłym zatrzymaniu krążenia
- Mit ratownika, człowieka ze stali. Raport badań KOHERENCJARM2021
- Izolator transportowy pacjenta. Wyzwania, możliwości, ograniczenia, edukacja, perspektywy na przyszłość
- „Dwa mundury – jedna misja” – rozmowa z Grzegorzem Czajką
- Śmierć pacjenta – wybrane aspekty prawne