Nowy numer „Na Ratunek” jest już dostępny!
Nowy numer „Na Ratunek” już jest! Sprawdź, co przygotowaliśmy dla Ciebie w wydaniu 5/2023!
Najpierw kilka słów od naszego redaktora naczelnego – lek. spec. med. rat. Tomasza Sikory.
Szanowni Czytelnicy!
Parafrazując znane powiedzenie „święta, święta i po świętach”, z łatwością można powiedzieć „lato, lato i po lecie”. Niestety szybko przeminęły wakacyjne miesiące, a przed nami kolejne wyzwania zawodowe, życiowe czy rodzinne. Jesień to czas powrotów do pracy, nowych szkoleń, spotkań i konferencji, ale też czas wielu wyborów, także tych parlamentarnych. Niezależnie od opcji czy sympatii politycznych mam nadzieję, że zdecydowaliśmy się do wyjścia 15 października z domu i pójścia do lokalu wyborczego. Tym samym pokazaliśmy, że jako naród dorośliśmy do demokracji. Być może wykazaliśmy się frekwencją większą niż w najlepszych wyborach do parlamentu w 1989 roku (62,7%). I chociaż trudno było szukać naszego stanowiska w lokalach wyborczych, to z całą pewnością znajdziecie je podczas najlepszych i najciekawszych wydarzeń branży ratowniczej.
Wracając do naszych czytelniczych spraw, tematem obecnego numeru jest Dekontaminacja właściwa osób poszkodowanych, która jest podstawą działania z pacjentami w incydencie CBRNE. Przyznacie Państwo, że trudno sobie wyobrazić pracę z takimi chorymi bez tej ważnej procedury. W powyższej tematyce polecam Państwa uwadze także artykuł pt. Szybka diagnostyka czynników CBRNE w SOR. Zachęcam jednocześnie do zapoznania się bardzo ciekawym artykułem Jakuba Zachaja: Zaopatrywanie urazów metodami improwizacyjnymi. Bo czy zawsze mamy przy sobie w pełni wyposażoną apteczkę? Czasami szewc bez butów chodzi!
W obecnym numerze chcemy także przybliżyć temat na razie mało znany, czyli wodne zespoły ratownictwa medycznego. I chociaż już na stałe wpisały się one w niektórych rejonach operacyjnych naszego kraju, to w niniejszym numerze prezentujemy ich rolę na Mazurach. Zachęcam Państwa także do zapoznania się z artykułem Pacjent pediatryczny w praktyce ratownika medycznego – analiza interwencji. Warto zobaczyć, jakie wezwania mogą nas spotkać w tej grupie wiekowej.
Wracamy także do tematu jednego z najczęstszych zaburzeń rytmu serca, czyli problemu migotania przedsionków w artykule pod tytułem Migotanie przedsionków – część I. Kontrola akcji serca w postępowaniu przedszpitalnym (ZRM). Wątek kardiologiczny znajdziecie Państwo także w pozycji Markery biochemiczne przydatne w diagnostyce uszkodzenia i martwicy mięśnia sercowego. Gdyby od tak znacznej ilości informacji rozbolała głowa, to w tym wypadku koniecznie proszę o zapoznanie się z artykułem Klasterowe bóle głowy – zapomniane schorzenie.
Miłej lektury!
Tomasz Sikora
W „Na Ratunek” 5/23 znajdziesz:
- Dekontaminacja właściwa osób poszkodowanych
- Klasterowy ból głowy – zapomniane schorzenie
- Szybka diagnostyka czynników CBRNE w szpitalnym oddziale ratunkowym
- Migotanie przedsionków – część I. Kontrola akcji serca w postępowaniu przedszpitalnym (ZRM)
- Zaopatrywanie urazów metodami improwizowanymi
- Pacjent pediatryczny w praktyce ratownika medycznego – analiza interwencji
- Wodne zespoły ratownictwa medycznego na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich
- Markery biochemiczne przydatne w diagnostyce uszkodzenia i martwicy mięśnia sercowego
- Podwójne sekwencyjne wyładowanie w zatrzymaniu krążenia opornym na defibrylację