Dekontaminacja właściwa osób poszkodowanych - ratownicy24.pl
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Dekontaminacja właściwa osób poszkodowanych

Autorzy poruszają w artykule kwestie dotyczące dekontaminacji osób poszkodowanych jako elementarnego działania ratowniczego w przypadku skażenia powstałego w wyniku incydentu CBRNE oraz HAZMAT. Opisali dekontaminację właściwą, która jest drugim etapem po dekontaminacji wstępnej.

Słowa kluczowe
dekontaminacja, osoby poszkodowane, CBRNE, HAZMAT

Dekontaminacja osób poszkodowanych jest elementarnym działaniem ratowniczym w przypadku skażenia powstałego w wyniku incydentu CBRNE (ang. Chemical, Biological, Radiological, Nuclear, Explosive) oraz HAZMAT (ang. Hazardous Materials). Skażenie czynnikiem chemicznym może być spowodowane bojowymi środkami trującymi oraz toksycznymi środkami przemysłowymi. Skażenie czynnikiem biologicznym zachodzi w wyniku użycia patogenów bakteryjnych, wirusowych oraz toksyn, a skażenie promieniotwórcze powstaje jako konsekwencja osadzenia się radionuklidów. Zagrożenia CBRNE to celowe użycie czynnika niebezpiecznego, a zagrożenia HAZMAT to przypadkowa emisja (np. wypadek, awaria przemysłowa, epidemie itp.). Dekontaminacja poszkodowanych to proces polegający na usunięciu czynnika niebezpiecznego oddziałującego negatywnie na organizm człowieka. Składa się z dwóch etapów. Pierwszym nich jest dekontaminacja wstępna, która została szczegółowo opisana w artykule pt. Dekontaminacja wstępna z wykorzystaniem techniki suchej dekontaminacji, który ukazał się w magazynie „Na Ratunek” (6/2022). Drugim etapem jest dekontaminacja właściwa, która zostanie przedstawiona w niniejszym artykule.

Dekontaminacja właściwa

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
  • Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
  • Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
  • Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
  • Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”
zarejestruj się

Logowanie

Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.