Obrażenia ciała będące następstwem przemocy wobec dzieci w praktyce zespołów ratownictwa medycznego - Strona 4 z 6 - ratownicy24.pl
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Obrażenia ciała będące następstwem przemocy wobec dzieci w praktyce zespołów ratownictwa medycznego

Na miejscu zdarzenia może pojawiać się niespójność pomiędzy relacjami opiekunów dziecka i samego dziecka, jak również niezgodność w zakresie opisywanego mechanizmu urazu i faktycznych obrażeń ciała. Rodzice nie zawsze będą prezentować negatywną postawę wobec krzywdzonego dziecka. W celu ukrycia symptomów przemocy mogą wykazywać nadopiekuńczość. W literaturze przedmiotu opisywany jest przeniesiony zespół Münchausena będący skrajnym przykładem nadopiekuńczości traktowanej w kategoriach maltretowania dziecka. Dotyczy on najczęściej noworodków, niemowląt oraz małych dzieci i polega na intencjonalnym manipulowaniu wywiadem chorobowym dziecka, a także indukowaniu objawów chorobowych (w tym m.in. powodowaniu obrażeń ciała) w celu wzbudzenia podejrzenia choroby somatycznej u dziecka wśród personelu medycznego. Interesujący jest fakt, że 80% matek opisywanych w piśmiennictwie dotyczącym przeniesionego zespołu Münchausena pracowało w zawodach medycznych (głównie jako pielęgniarki lub rejestratorki medycznej) (11).

Niezwykle istotnym elementem medycznych czynności ratunkowych jest całościowa ocena miejsca zdarzenia ze szczególnym uwzględnieniem oceny środowiska, w jakim wychowuje się dziecko. Do głównych czynników zwiększających prawdopodobieństwo występowania przemocy wobec dziecka w miejscu zamieszkania należą: rodzina niepełna lub łączona z dziećmi z różnych związków, uzależnienia rodziców od: alkoholu, narkotyków, środków psychotropowych lub innych substancji odurzających.

NAR_3_21_arkadiusz_rutkowski_OBRAZENIA_CIALA_PRZEMOC_WOBEC_DZIECI_TAB_1

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
  • Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
  • Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
  • Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
  • Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”
zarejestruj się

Logowanie

Reklama
Reklama
Reklama
ratownicy24-na-ratunek
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.