Obrażenia klatki piersiowej powstałe w wyniku wypadku komunikacyjnego – studium przypadku
Cel pracy
Celem pracy jest przedstawienie poprawnego schematu postępowania ratunkowego względem poszkodowanego, u którego doszło do obrażeń w wyniku wypadku komunikacyjnego.
Materiał i metody
Za materiał badawczy posłużył przypadek 51-letniego mężczyzny poszkodowanego w wypadku samochodowym. Studium indywidualnego przypadku stało się metodą badawczą z wyboru.
Opis przypadku
4 marca 2024 roku około godziny 10:00 do Centrum Powiadamiania Ratunkowego wpłynęło zgłoszenie o wypadku komunikacyjnym. W wywiadzie dyspozytorskim: jedna osoba poszkodowana, mężczyzna lat 51, przytomny, oddycha inaczej niż zwykle, krwawi intensywnie. Zgłaszającym był przypadkowy kierowca, który widział całe zdarzenie.
Do zdarzenia zadysponowano podstawowy zespół ratownictwa medycznego, zastęp PSP oraz patrol policji drogowej.
Czas dojazdu ZRM wyniósł ok. 6 min. Na miejscu zdarzenia ratownicy zastali pojazd leżący na lewym boku na środku drogi z wyraźnymi uszkodzeniami przodu i lewej strony pojazdu. Poduszki powietrzne nienaruszone, kierownica lekko przemieszczona.
Poszkodowany znajdował się poza samochodem w pozycji leżącej, przytomny, z widocznymi licznymi ranami głowy – bez istotnych dla życia dużych krwawień; nie pamiętał, jak opuścił pojazd. Po rozcięciu ubrań uwidoczniono niedużą, lekko krwawiącą ranę nad prawym kolcem biodrowym.
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
- Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
- Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
- Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
- Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”