Obrzęk mózgu - pacjent ze zwiększonym ciśnieniem wewnątrzczaszkowym - ratownicy24.pl

Wyszukaj w serwisie

Obrzęk mózgu – pacjent ze zwiększonym ciśnieniem wewnątrzczaszkowym

Diagnostyka i leczenie obrzęku mózgu stanowią poważne wyzwanie dla personelu na wszystkich szczeblach systemu opieki zdrowotnej, począwszy od zespołów ratownictwa medycznego i szpitalnych oddziałów ratunkowych, kończąc na zespołach oddziałów intensywnej terapii, neurologii i neurochirurgii. Na każdym z nich bardzo ważne jest wielokierunkowe i multidyscyplinarne postępowanie tak, aby poprawić rokowanie neurologiczne pacjenta. Celem pracy jest podkreślenie roli wybranych procedur, których wykonywanie ma istotne znaczenie w ograniczaniu wtórnego uszkodzenia mózgu.

Słowa kluczowe: intensywna terapia, obrzęk mózgu, postępowanie przedszpitalne, postępowanie szpitalne

Pacjenci, u których wystąpił obrzęk mózgu są stosunkowo często leczeni na oddziale intensywnej terapii (OIT). Wynika to ze złożonej patofizjologii tego stanu chorobowego (1). 

Rokowanie pacjenta leczonego na OIT zależy od okresu poprzedzającego hospitalizację, gdy chory znajduje się pod opieką ZRM i Zespołów SOR. Duże znaczenie mają także zespoły transportowe, w których coraz częściej opiekę nad pacjentem sprawuje ratownik medyczny lub pielęgniarka. Z badań klinicznych wiadomo, że czynniki, takie jak hipotensja i hipoksemia, [...]

Ten materiał dostępny jest tylko dla użytkowników
którzy są subskrybentami naszego portalu.
Wybierz pakiet subskrypcji dla siebie
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Masz aktywną subskrypcję?
Nie masz jeszcze konta w serwisie? Dołącz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Targi IFRE-EXPO w Kielcach
Poznaj nasze serwisy