Ocena narażenia ratowników medycznych na agresję ze strony psa pacjenta - ratownicy24.pl
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Ocena narażenia ratowników medycznych na agresję ze strony psa pacjenta

Ratownicy medyczni, ratując życie innym, często narażają swoje własne. Jednym z zagrożeń, które spotykają w swojej pracy, jest agresja ze strony psów pacjentów. Celem pracy była ocena ryzyka podejmowanego przez ratowników medycznych w związku z zagrożeniem ze strony psa pacjenta oraz ocena zachowania właścicieli zwierząt.

Słowa kluczowe

ratownik medyczny, czynniki ryzyka, agresja, pies

Ratownik medyczny to zawód zaliczany do trudnych i niebezpiecznych, a osoba wykonująca go nieustannie naraża swoje życie i zdrowie (1). To praca w ciągłym stresie, pod presją. Związane z udzielaniem pierwszej pomocy bezpośrednie zagrożenie życia własnego oraz współpracowników wywołują u ratowników wzmożone napięcie psychiczne i emocjonalne. Sytuacje takie stanowią dla nich istotne zdarzenia traumatyczne (2). Wśród zagrożeń bezpieczeństwa i czynników ryzyka są między innymi kontakty ze zwierzętami domowymi. W Karcie oceny ryzyka na stanowisku pracy ratownika medycznego ryzyko pogryzienia przez zwierzęta oszacowano na średnie.

Prawdopodobieństwo jego wystąpienia oceniono na prawdopodobne, a ciężkość wyrządzonych szkód na średnią. Za główne źródło tego zagrożenia uznano agresywne zachowanie, najczęściej psa. Działania profilaktyczne obejmować mają opanowanie i wzmożoną uwagę, środki odstraszające oraz szkolenia z zakresu postępowania z agresywnymi zwierzętami.

Miejsca wykonywania medycznych czynności ratunkowych przez zespoły ratownictwa medycznego (ZRM) są przeróżne – od prywatnych domów i mieszkań, poprzez zakłady pracy, ulice i miejsca publiczne, na terenach leśnych i polach kończąc. Jedynym koniecznym warunkiem dla ich działania jest bezpieczeństwo na miejscu zdarzenia. W przypadku, gdy miejsce nie jest bezpieczne, jako pierwsze powinny wkraczać odpowiednio przeszkolone służby (3). Już na etapie kształcenia ratowników medycznych, jak mantra powtarzana jest dewiza: „dobry ratownik, to żywy ratownik”. Najważniejsze jest bezpieczeństwo własne na miejscu zdarzenia. Wśród zadań wykonywanych przez ratownika medycznego

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
  • Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
  • Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
  • Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
  • Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”
zarejestruj się

Logowanie

Reklama
Reklama
Reklama
ratownicy24-na-ratunek
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.