Oparzenia u dzieci. Postępowanie przedszpitalne - Strona 3 z 3 - ratownicy24.pl
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Oparzenia u dzieci. Postępowanie przedszpitalne

Przygotowanie pacjenta do transportu

Ochrona termiczna jest ważnym elementem, który należy uwzględnić zarówno na miejscu zdarzenia, jak i w transporcie. Okrycie dziecka kocem, w tym także jego głowy, oraz podaż ogrzanych płynów zapobiegają wychłodzeniu. Pacjent powinien być transportowany w suchym, jałowym opatrunku, założonym z dużym marginesem okolic powierzchni oparzonej. Przy braku wystarczającej ilości opatrunku, można zastosować folię spożywczą w rolce i zadbać, aby opatrunek nie był przesuwalny, ale też nie owijać folią okrężnie, z uwagi na ryzyko narastania obrzęku oparzonej powierzchni (5). 

Pacjent w trakcie transportu powinien być monitorowany w zakresie parametrów życiowych i stanu świadomości oraz właściwe zabezpieczony przeciwbólowo. Należy także pamiętać bezwzględnie o prawidłowym zabezpieczeniu dostępu dożylnego, aby nie uległ wysunięciu, co u dzieci jest szczególnie łatwe. Warto zwrócić uwagę, że zabezpieczenie opatrunkiem samoprzylepnym może okazać się nieskuteczne i ulec odklejeniu, szczególnie podczas przesączania płynu surowiczego. Wkłucie warto zabezpieczyć bandażem, mocując dodatkowo kończynę dziecka na krótkiej szynie. Umieszczenie elektrod i mankietu do mierzenia ciśnienia u pacjentów z dużą powierzchnią oparzenia również może być wyzwaniem. Mankiet umieszcza się na ramieniu owiniętym cienką warstwą jałowej gazy, a elektrody dystalnie od powierzchni oparzonej klatki piersiowej. Przy ciężkich i ekstremalnych oparzeniach dobrze sprawdzają się samoprzylepne elektrody terapeutyczne do stosowania z defibrylatorami. Dziecko z dużą powierzchnią oparzenia powinno otrzymać tlen na czas transportu z uwagi na hipermetabolizm i skłonność do rozwoju kwasicy związane z uszkodzeniem tkanek (2).

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
  • Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
  • Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
  • Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
  • Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”
zarejestruj się

Logowanie

Komentarze

Generic placeholder image
Jarosław Owczarz

Wszystko fajnie ale zespoły P nie mają mleczanu Ringera tylko płyn, który wywołuje kwasicę hiperchloremiczną ( traktowany omyłkowo jako mleczan). Czy nie lepsza byłaby glukoza z NaCl 1:1 wg starej szkoły?

Reklama
Reklama
Reklama
ratownicy24-na-ratunek
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.