Wsparcie psychologiczne dla opolskich ratowników
Ratownicy z województwa opolskiego wzięli udział w projekcie wspierającym zdrowie psychiczne. W specjalnych warsztatach z psychologami uczestniczyło 126 ratowników.
Zorganizowanie warsztatów zostało zaproponowane przez marszałka województwa opolskiego.
– Sam zawód ratownika medycznego jest narażony na różne sytuacje stresowe. Nasza praca nie pozostaje bez wpływu na naszą psychikę. Do tej pory za mało, a nawet w ogóle nie zwracano na to uwagi. Ratownicy swoje problemy często musieli rozwiązywać w zaciszu domowym – powiedział dr Jarosław Kostyła, dyrektor Opolskiego Centrum Ratownictwa Medycznego. Jak podkreśla, do tej pory nie spotkał się z podobnymi działaniami w zakresie wsparcia psychologicznego dla ratowników.
Warsztaty dla opolskich ratowników odbyły się w ramach projektu „Opolskie wspiera szpitale w walce z COVID-19”. Medycy wzięli udział w 30 warsztatach grupowych i 400 godzinach indywidualnych konsultacji z psychologami.
Wsparcie psychologiczne dla ratowników medycznych
Jak mówią ratownicy z Opola, pomoc psychologiczna dla ratowników medycznych jest niezbędna. Ze wsparcia psychologów mogą korzystać m.in. strażacy, policjanci i wojskowi, ale dla ratowników go brakuje, mimo że również mają do czynienia z trudnymi i stresującymi sytuacjami. – W Polsce nie ma stałej opieki dla zespołów ratownictwa. Mam ogromną wiarę w to, że uda się taki system wprowadzić na stałe – Piotr Sendra, ratownik z Opolskiego Centrum Ratownictwa Medycznego.
Marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła zapowiedział, że w planach jest uruchomienie stałego programu wsparcia psychologicznego dla ratowników i personelu SOR z terenu województwa.
Źródło: Samorząd Województwa Opolskiego