Ostry obrzęk naczynioruchowy – postępowanie w stanach nagłych - Strona 2 z 5 - ratownicy24.pl
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Ostry obrzęk naczynioruchowy – postępowanie w stanach nagłych

Obrzęk naczynioruchowy - przyczyny i objawy

Obrzęk naczynioruchowy jest skutkiem miejscowego wynaczynienia osocza spowodowanego poszerzeniem i wzrostem przepuszczalności naczyń. Proces ten jest wywołany uwalnianiem szeregu mediatorów, z których najważniejszą rolę odgrywają histamina i bradykinina – odpowiedzialne za najczęstsze postaci obrzęku: odpowiednio obrzęk histamino- i bradykinino-zależny. Pomimo podobnego obrazu klinicznego, u podłoża obu rodzajów obrzęku leżą różne mechanizmy, co implikuje odmienne podejście terapeutyczne. Obrzęk mediowany przez histaminę jest zależny od jej uwalniania przez mastocyty degranulujące pod wpływem czynników alergicznych i niealergicznych (np. niektórych leków lub dodatków do żywności).

Terapia opiera się na lekach przeciwhistaminowych (LPH) i glikokortykosteroidach (GKS), a w ciężkich przypadkach także na podaniu adrenaliny. Z kolei obrzęk bradykinino-zależny jest związany z wrodzonym lub nabytym niedoborem białka osoczowego będącego inhibitorem składowej C1 układu dopełniacza (C1-inhibitor, C1-INH), co skutkuje nadprodukcją bradykininy we krwi. W ciągu ostatnich kilku lat wprowadzono do użycia w Polsce nowe leki ukierunkowane na leczenie HAE – wrodzonego obrzęku naczynioruchowego z niedoboru C1-INH (inhibitor składowej C1 układu dopełniacza). Należą do nich ikatybant (bloker receptorów B2 bradykininy) oraz osoczopochodny i rekombinowany C1-INH (substytucja brakującego białka).

Obrzęki indukowane przez leki na nadciśnienie

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
  • Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
  • Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
  • Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
  • Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”
zarejestruj się

Logowanie

Reklama
Reklama
Reklama
ratownicy24-na-ratunek
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.