Pacjenci z marginesu społecznego w działaniach ZRM-u i w SOR-ze
Jest wiele aspektów i uwarunkowań prawnych regulujących ten temat. Mówi o tym Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej art. 41 ust 1 „Każdemu zapewnia się nietykalność osobistą i wolność osobistą. Pozbawienie lub ograniczenie wolności może nastąpić tylko na zasadach i w trybie określonych w ustawie” oraz art. 31 ust. 1 „Wolność człowieka podlega ochronie prawnej”, i ust. 2 „Każdy jest obowiązany szanować wolności i prawa innych. Nikogo nie wolno zmuszać do czynienia tego, czego prawo mu nie nakazuje”. Ratowników medycznych obowiązuje także Ustawa z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (Dz.U. z 2016 r. poz. 186 z późn. zm., w brzmieniu obowiązującym od dnia 11 maja 2017 r.), art. 16: „Pacjent ma prawo do wyrażenia zgody na udzielenie określonych świadczeń zdrowotnych lub odmowy takiej zgody po uzyskaniu informacji w zakresie określonym w art. 9”. Przepis ten dokładnie warunkuje zgodę pacjenta lub odmowę co do diagnostyki i leczenia. Art. 9 tej ustawy określa dodatkowo sposób, w jaki powinien pacjent być poinformowany. Kolejne precyzyjne zapisy odnośnie informowania pacjenta o stanie zdrowia, jak i propozycjach diagnostyczno-terapeutycznych zawierają się w Ustawie o prawach pacjenta i rzeczniku praw pacjenta.
Według wszelkich regulacji prawnych prawidłowa zgoda pacjenta musi zawierać w sobie trzy podstawowe składowe: świadomość, swobodność i niezbywalność. A co to znaczy w przypadku postępowania z pacjentami zaburzonymi w funkcjonowaniu społecznym, pacjentów pijanych lub pod wpływem innych substancji zaburzających kontakt z rzeczywistością?
Zasadniczo są tylko dwa rozwiązania. Jedno z nich przewiduje uznanie woli pacjenta co do dalszego postępowania medycznego jako decyzję świadomą. Jest to tożsame z uznaniem, że pacjent rozumie, co się do niego mówi, jest zdolny do zrozumienia swojego stanu zdrowia i reaguje odpowiednio do sytuacji. Druga opcja przewiduje
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
- Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
- Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
- Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
- Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”