Pacjent geriatryczny w ZRM-ie i SOR-ze
Autorzy niniejszego artykułu opisują pacjenta geriatrycznego w ZRM-ie i SOR-ze. Analizują schorzenia takie jak zespół otępienny (ZO), przedstawiają arkusz odpowiedzi Mini-Mental State Examination (MMSE), a także biorą pod uwagę zdarzenia niepożądane czy inne przypadki, a wszystko to pod kątem analizy leków przyjmowanych przez pacjenta. W artykule omówiono również sytuację związaną z odstawieniem leków, a także cukrzycę typu 2.
Słowa kluczowe
osoba w wieku podeszłym, pacjent geriatryczny, ZRM, SOR, leki
W pracy zespołów ratownictwa medycznego oraz szpitalnych oddziałów ratunkowych bardzo często mamy do czynienia z pacjentem w wieku podeszłym. Pacjenci starzeją się różnie. Jedni są w dobrym stanie somatycznym i umysłowym, inni mają duże ograniczenia fizyczne bądź nie umieją jasno odpowiedzieć na nasze pytania, przypomnieć sobie zdarzeń z niedawnej przeszłości czy opowiedzieć o swoich schorzeniach, a nawet objawach, które czuli jeszcze parę godzin temu. Zdarza się, że są pod wpływem leków nasennych, które przyjmują na noc w celu wyciszenia, ponieważ zdarzają im się stany majaczenia w nocy. Nie zawsze więc możemy w pełni polegać na wywiadzie, który podaje pacjent.
Zespół otępienny (ZO)
Zespół otępienny (ZO), zgodnie ze stosowanymi w Polsce kryteriami, to zespół spowodowany postępującą lub przewlekłą chorobą mózgu, w której zaburzone są wyższe funkcje korowe (poznawcze) takie jak:
- funkcje językowe,
- funkcje wzrokowo-przestrzenne,
- funkcje wykonawcze,
- pamięć i uwaga.
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
- Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
- Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
- Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
- Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”