Pacjent pediatryczny – schorzenia prowadzące do stanów nagłych
Pacjent pediatryczny - przydatne wzory
Udzielając pomocy pacjentom pediatrycznym, zastosowanie mogą znaleźć liczne wzory, które mogą pomóc przy medycznych czynnościach ratunkowych. Chcąc określić masę ciała dziecka, znając jego wiek, możemy skorzystać ze wzoru: (wiek + 4) x 2. W przypadku, kiedy chcemy określić, czy liczba oddechów dziecka jest prawidłowa, trzeba wziąć pod uwagę wiek, gdyż noworodek oddycha pomiędzy 40-60/min, dzieci do 2. roku życia: 30-40/min, w przedziale wiekowym 2-5 lat: 25-30/min, powyżej 5 lat: 20-25/min.
Ciśnienie tętnicze krwi to jeden z najbardziej podstawowych parametrów diagnostycznych, u dzieci wzrasta ono wraz z wiekiem. Noworodki powinny mieć wartość ciśnienia skurczowego 50-60 mmHg, do ukończenia 2. roku życia nie powinny przekraczać wartości ciśnienia skurczowego 70 mmHg. U dzieci w wieku 2-5 lat ciśnienie skurczowe powinno wynosić 70-80 mmHg, a u dzieci w wieku powyżej 5 lat prawidłowe ciśnienie skurczowe wynosi 80 mmHg. Tętno, obok ciśnienia tętniczego krwi, jest drugim podstawowym parametrem wskazującym na stan układu sercowo-naczyniowego. Norma tętna jest różna i zależna przede wszystkim od wieku dziecka.
Normy:
- noworodki: 100-205/min,
- 1-12 miesięcy: 80-180/min,
- 1-5 lat: 60-160/min,
- powyżej 5 lat: 60-160/min.
Podkreślenia wymaga fakt, że w przypadku tętna istotna jest nie tylko jego wartość, ale i inne jego cechy. Tętno może być bowiem nieprawidłowe ze względu na to, że jest ono np. dwubitne czy też nitkowate.
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
- Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
- Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
- Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
- Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”