Państwowe Ratownictwo Medyczne – funkcjonowanie i współpraca jednostek systemu na przykładzie chorego z ostrym zespołem wieńcowym
System Państwowe Ratownictwo Medyczne powstał, aby zapewnić pomoc medyczną w nagłych stanach zagrożenia zdrowia lub życia. W ramach systemu funkcjonują Szpitalne Oddziały Ratunkowe oraz zespoły ratownictwa medycznego, które stanowią główny filar Państwowego Ratownictwa Medycznego. Celem pracy jest omówienie funkcjonowania Szpitalnego Oddziału Ratunkowego oraz jego współpracy z innymi jednostkami systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne w oparciu o przypadek chorego z ostrym zespołem wieńcowym. Materiał badawczy pozyskano w poparciu o analizę historii choroby SOR oraz karty medycznych czynności ratunkowych zespołu wyjazdowego, który został zadysponowany do transportu pacjenta. Posłużono się metodą studium indywidualnego przypadku pacjenta, który zgłosił się do SOR-u w Lesku z powodu ostrego bólu w klatce piersiowej. Analiza dokumentacji medycznej pacjenta ukazała, jak ważna jest szybka i skoordynowana pomoc. Ogromną rolę poza czynnościami medycznymi odgrywa współpraca poszczególnych jednostek systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne. Nie ma idealnego systemu ratownictwa medycznego i nigdy taki nie powstanie, ale zawsze można dążyć do poprawy już istniejącego. Tylko niezachwiana współpraca jednostek wewnątrz systemu może gwarantować efektywne realizowanie celu, jakim jest niesienie pomocy osobie w stanie zagrożenia życia lub zdrowia.
Słowa kluczowe
SOR, STEMI, NSTEMI, system PRM, transport międzyszpitalny
W skład jednostek systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne (PRM) wchodzą: Szpitalne Oddziały Ratunkowe (SOR), zespoły ratownictwa medycznego (ZRM), w tym lotnicze zespoły ratownictwa medycznego (LPR). Wymienione jednostki stanowią główny filar systemu, z którym współpracują centra urazowe oraz jednostki organizacyjne szpitali, wyspecjalizowane w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych niezbędnych dla ratownictwa medycznego (1).
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
- Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
- Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
- Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
- Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”