PIMS-TS – czyli jak COVID-19 może wpłynąć na zdrowie dziecka
Czym dokładnie jest PIMS-TS?
PIMS-TS, czyli Pediatric Inflammatory Multisystem Syndrome temporally associated with SARS-CoV-2 to wieloukładowy zespół zapalny, który występuje u dzieci po przebytym zakażeniu wirusem SARS-CoV-2. Schorzenie to możemy spotkać również pod nazwą MIS-C (Multisystem Inflammatory Syndrome in Children).
Ta nowa jednostka chorobowa może obejmować stanem zapalnym wszystkie układy, tkanki czy narządy. Stąd należy zachować czujność w przypadku pacjenta pediatrycznego z objawami nieznanego pochodzenia. Przyczyną wystąpienia wieloukładowego zespołu zapalnego u dzieci jest nieadekwatna reakcja immunologiczna organizmu na uprzednio przebyty COVID-19. Nie odkryto dotychczas, jakie czynniki ryzyka odpowiadają za ciężki przebieg zespołu PIMS, zauważono jednak, że chorują głównie dzieci bez chorób przewlekłych, które w większości przechodzą zakażenie wirusem SARS-CoV-2 skąpoobjawowo lub całkowicie bezobjawowo.
Początkowo zaczęły się pojawiać błędne doniesienia dotyczące niejako powiązań szczepień przeciwko COVID-19 i występowania u dzieci zespołu PIMS. Szybko natomiast zaczęto rozwiewać te błędne informacje, a co więcej – zauważono, że wśród dzieci zaszczepionych nie odnotowano przypadku wystąpienia zespołu PIMS. Na chwilę obecną nie jest znana żadna skuteczna metoda profilaktyki przeciw PIMS-TS, stąd jedyne działania profilaktyczne, jakie można podjąć, to po prostu przeciwdziałanie zakażeniu COVID-19.
Jakie są objawy?
Tendencja szczytu fal zachorowalności na PIMS występuje z kilkutygodniowym opóźnieniem po szczytach fal COVID-19. Dzieje się tak dlatego, że zespół ten rozwija się z kilkutygodniowym (najczęściej 2-4-tygodniowym) opóźnieniem po zakażeniu wirusem SARS-CoV-2, w tym także po zakażeniu bezobjawowym, dzięki czemu łatwo pomylić PIMS z innymi infekcjami.
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
- Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
- Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
- Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
- Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”