Podsumowanie najważniejszych zmian w wytycznych resuscytacji American Heart Association 2020 - Strona 3 z 5 - ratownicy24.pl
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Podsumowanie najważniejszych zmian w wytycznych resuscytacji American Heart Association 2020

  • Podkreślono rolę prawidłowej opieki poresuscytacyjnej w zakresie m.in. prawidłowego natlenienia (SpO2 92-98%), normokapnii, CTK > 90 mmHg, docelowej temperatury ciała (32-36ºC przez 24 h), monitorowania stężenia glukozy we krwi oraz rozważenia pilnej interwencji kardiologicznej i leczenia przeciwdrgawkowego.
  • Opieka i wsparcie w czasie powrotu do zdrowia − u osób, które przeżyły nagłe zatrzymanie krążenia, zaleca się przed wypisem ze szpitala − przekazanie im i ich opiekunom zaleceń dotyczących leczenia i rehabilitacji oraz oczekiwań odnośnie powrotu do codziennych aktywności oraz wykonywania oceny pod kątem występowania stanów lękowych, depresji czy zespołu stresu pourazowego.
  • Omawianie wykonanych czynności z osobami udzielającymi pomocy poszkodowanemu − u osób, które udzieliły pomocy poszkodowanemu, mogą występować stany lękowe lub zespół stresu pourazowego w przypadku wykonania lub braku wykonania podstawowych czynności resuscytacyjnych. Zespołowe omówienie zaistniałej sytuacji może umożliwić uzyskanie informacji zwrotnych na temat skuteczności działań wykonanych przez cały zespół (na potrzeby szkoleniowe i w ramach podnoszenia jakości), jak również zidentyfikowanie typowych czynników stresujących związanych z resuscytacją pacjenta w sytuacji zagrażającej życiu. Taka rozmowa nie zawsze będzie możliwa, szczególnie na miejscu zdarzenia, ale warto mieć na uwadze tworzenie takich rozwiązań w przyszłości (np. późniejszy kontakt telefoniczny i zaproszenie na spotkanie przez wyznaczonego pracownika pogotowia).
  • Nagłe zatrzymanie krążenia u kobiet w ciąży w warunkach szpitalnych − nacisk należy położyć na prawidłową podaż tlenu i udrażnianie dróg oddechowych. Nie należy wykonywać KTG płodu podczas RKO. Zespół ratownictwa medycznego powinien powiadomić placówkę opieki zdrowotnej z wyprzedzeniem, aby upewnić się, że wszystkie zasoby są dostępne zarówno dla noworodka, jak i matki. Należy koncentrować siły i środki na resuscytacji matki, z przygotowaniem do porodu cesarskiego, jeśli to konieczne (rys. 3).

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
  • Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
  • Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
  • Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
  • Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”
zarejestruj się

Logowanie

Reklama
Reklama
Reklama
ratownicy24-na-ratunek
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.