Podwójne sekwencyjne wyładowanie w zatrzymaniu krążenia opornym na defibrylację - Strona 2 z 4 - ratownicy24.pl
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Podwójne sekwencyjne wyładowanie w zatrzymaniu krążenia opornym na defibrylację

Najważniejsze wyniki badania DOSE VF

Oporne na defibrylację migotanie komór zdefiniowano jako początkowe wystąpienie migotania komór lub częstoskurczu komorowego bez tętna, które były nadal obecne po trzech kolejnych analizach rytmu i standardowych defibrylacjach oddzielonych 2-minutowymi przerwami na prowadzenie resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Wykluczono pacjentów z urazowym zatrzymaniem krążenia, pacjentów z deklaracją DNR (ang. do not resuscitate, czyli „nie resuscytować) oraz pacjentów z zatrzymaniem krążenia w wyniku utonięcia, hipotermii, powieszenia lub podejrzenia przedawkowania leków (6).

Z protokołu badania „DOSE VF” wynika, że autorzy, aby mieć pewność, że wstrząsy nie zostały zastosowane dokładnie w tym samym momencie, zastosowali krótkie opóźnienie w dostarczeniu drugiego wstrząsu defibrylatora poprzez naciśnięcie przez jednego ratownika medycznego „przycisku defibrylacji” na każdym defibrylatorze w szybkiej sekwencji, a nie jednocześnie, aby uniknąć możliwego uszkodzenia defibrylatora, o którym wcześniej informowano w przypadku jednoczesnego DSED.

W ww. badaniu „krótkie opóźnienie” nie zostało jednoznacznie określone (i zapewne mogło nieznacznie się różnić w grupie badanej), ale była to zapewne sekundowa bądź maksymalnie kilkusekundowa różnica.

Zespoły ratownictwa medycznego z Toronto, regionów Peel i Halton, korzystały podczas badania z defibrylatorów serii Zoll X (Zoll Medical Chelmsford, Massachusetts). Służby ratownicze hrabstwa Simcoe korzystały podczas badania z defibrylatorów Lifepak15 (Stryker Corporation, Seattle, Waszyngton). Energia dostarczona przez defibrylatory Zoll wyniosła odpowiednio 120, 150 i 200 J dla wyładowań. Energia dostarczona przez defibrylatory Lifepack 15 wyniosła odpowiednio 200, 300, 360 J. Założenie elektrod defibrylacyjnych dla drugiego defibrylatora następowało w kolejnym cyklu po trzecim wyładowaniu. Dlatego też wszystkie wstrząsy w ramach strategii DSED wykonano przy energii 200 J dla defibrylatorów Zoll i 360 J dla defibrylatorów Lifepack (7).

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
  • Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
  • Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
  • Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
  • Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”
zarejestruj się

Logowanie

Reklama
Reklama
Targi IFRE-EXPO w Kielcach
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.