Podwójne sekwencyjne wyładowanie w zatrzymaniu krążenia opornym na defibrylację - Strona 4 z 4 - ratownicy24.pl
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Podwójne sekwencyjne wyładowanie w zatrzymaniu krążenia opornym na defibrylację

Podsumowanie

W warunkach prowadzenia RKO wewnątrzszpitalnie dostępne zasoby osobowe i sprzętowe często pozwolą na zastosowanie podwójnej sekwencyjnej defibrylacji, szczególnie w warunkach SOR czy OIT, gdzie z reguły mamy dostęp do dwóch defibrylatorów.

Wyzwaniem natomiast może być stosowanie strategii DSED w opiece przedszpitalnej. Możliwe strategie mogą obejmować:

  • zadysponowanie drugiego Zespołu Ratownictwa Medycznego na miejsce zdarzenia,
  • transport pacjenta podczas RKO z wykorzystaniem mechanicznej kompresji klatki piersiowej wraz z informacją wyprzedzającą do SOR-u o potrzebie przygotowania drugiego defibrylatora.

Przyszłościowo można także spodziewać się rozwoju po stronie producentów defibrylatorów umożliwiających wykonywanie podwójnej sekwencyjnej defibrylacji z jednego urządzenia oraz badań pilotażowych pod kątem wykorzystania zautomatyzowanego defibrylatora zewnętrznego AED (dostępnego w miejscu zdarzenia lub od innych służb ratowniczych) wraz z defibrylatorem manualnym z ambulansu. Pomijając aspekt efektywności kosztowej, możliwy jest także wariant wyposażenia ambulansu w dwa defibrylatory.

Niewątpliwie strategia leczenia opornego na defibrylację migotania komór (rVF) może wchodzić także w skład lokalnego protokołu pozaustrojowej resuscytacji krążeniowo-oddechowej (e-CPR).

Na podstawie wspomnianego stanowiska ILCOR u dorosłych z nagłym zatrzymaniem krążenia, którzy pozostają w migotaniu komór lub częstoskurczu komorowym bez tętna po trzech lub więcej kolejnych wyładowaniach, należy rozważyć strategię podwójnej sekwencyjnej defibrylacji (DSED). Oporne VF (rVF) występuje w około 20% przypadków zatrzymań krążenia w mechanizmie VF, dlatego też poszukiwanie skutecznych strategii postępowania i tworzenie protokołów postępowania w tym obszarze ma istotne znaczenie dla ratownictwa medycznego.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
  • Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
  • Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
  • Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
  • Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”
zarejestruj się

Logowanie

Reklama
Reklama
Targi IFRE-EXPO w Kielcach
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.