Polsko-Niemiecka współpraca w ratownictwie medycznym
30 sierpnia br. w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim w Gorzowie Wielkopolskim podpisane zostało porozumienie w sprawie ustalenia zasad i szczegółowych warunków współpracy transgranicznej w ratownictwie medycznym.
Stało się to po długoletnich pracach strony polskiej i strony niemieckiej. Celem porozumienia jest zapewnienie w obszarze przygranicznym obu państw możliwie jak najlepszej opieki nad pacjentami w stanie nagłym. Porozumieniem jest objęty obszar województwa lubuskiego oraz przygraniczne powiaty Brandenburgii.
Na jego mocy, warunkiem rozpoczęcia transgranicznego działania ratunkowego jest otrzymanie przez dyspozytornię medyczną zgłoszenia o konieczności zadysponowania zespołu ratunkowego w obszarze przygranicznym strony drugiej. Dyspozytor może wezwać zespół ratunkowy strony drugiej w przypadku braku wolnego własnego zespołu ratunkowego, który mógłby przeprowadzić działanie, albo braku wystarczającej liczby zespołów, które mogłyby zabezpieczyć zdarzenie. Zgłoszenia będą wysyłane i przyjmowane na dwujęzycznym formularzu.
Działania ratunkowe obejmują: przyjęcie zgłoszenia, wysłanie zespołu ratunkowego na miejsce akcji, wykonanie czynności ratunkowych i transport do szpitala osób w stanie nagłym. Zespoły ratunkowe będą prowadzić czynności ratunkowe zgodnie z przepisami prawa obowiązującego na terytorium państwa, z którego pochodzi zespół ratunkowy. Będą one transportować pacjentów w stanie nagłym do najbliższego pod względem czasu dotarcia i właściwego ze względu na stan pacjenta szpitala na terytorium państwa, w którym nastąpi miejsce akcji.
Zawarcie porozumienia o współpracy w ratownictwie medycznym nie jest jedynym działaniem podjętym w ramach współpracy polsko-niemieckiej w obszarze ratownictwa. Równolegle podejmowane są inne działania. Wśród nich jest projekt „Wspólna wiedza, wspólny język, wspólny cel.”. W ramach projektu studenci i uczniowie zawodu z Polski i Niemiec uczestniczą w kursach językowych, by skuteczniej leczyć i ratować życie w przypadku wezwania do pacjenta z drugiego kraju. Czas w takich sytuacjach jest niezmiernie ważny, a możliwość porozumienia sanitariuszy z pacjentem nie do przecenienia.
Doświadczenia zdobyte podczas realizacji wcześniejszych projektów pokazują jak ważne dla takiej współpracy są spotkania. Dlatego w ramach projektu „Wspólna wiedza, wspólny język, wspólny cel” spotkania studentów i uczniów zawodu odbywają się w ramach wspólnych obozów treningowych, letnich i zimowych. Jest to więc projekt nie tylko bardzo ważny dla ratownictwa medycznego pogranicza, ale jednocześnie bardzo ciekawy dla jego uczestników. Przykładowo, w ramach obozu, który odbył się w maju na poligonie w Wędrzynie, adepci ratownictwa medycznego odbyli nocny marsz na orientację, szkolenie nurkowe i szereg ćwiczeń z ratownictwa pola walki.
Obóz przygotowany był przez pozostałych partnerów projektu: Pogotowie Ratunkowe Powiatu Märkisch-Oderland (Lider Projektu), Wyższą Szkołę Zawodową w Gorzowie Wielkopolskim oraz Uniwersytet Zielonogórski, a cały projekt realizowany jest w ramach dofinansowania z Programu Współpracy INTERREG VA BB-PL 2014-2020.