Pomorski Uniwersytet Medyczny likwiduje kierunek „ratownictwo medyczne”
Beata Karakiewicz, dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu wyjaśnia, że chodzi tutaj głównie o ekonomię. Subwencja MZ, jaką otrzymuje Pomorski Uniwersytet Medyczny, jest niewystarczająca, żeby dopłacać do kierunku. Problemem jest również brak chętnych do studiowania.
Jak mówi Beata Karakiewicz, co roku na ratownictwo medyczne zapisuje się dwudziestu kilku studentów. Jest to zaledwie 1/3 przygotowanych miejsc na tym kierunku. Warto również dodać, że nie wszyscy kończą studia. To wszystko sprawia, że koszty kształcenia są bardzo wysokie.
Przeciwko likwidacji kierunku protestują członkowie Stowarzyszenia Ratowników Medycznych Pomorza Zachodniego. W obronie ratownictwa medycznego na PUM stanęli również licealiści ze Szczecina, którzy napisali w tej sprawie petycję.
Dziekan wydziału dodaje, iż możliwe są pewne rozwiązania. Jednym z nich jest uruchomienie kierunku jako odpłatnego. Innym wyjściem jest zorganizowanie jakiegoś projektu przez jednostki, które potrzebują ratowników.
Pomorski Uniwersytet Medyczny kształci ratowników medycznych od 16 lat. W tym roku odbędzie się ostatni nabór a studia wystartują pod warunkiem, że zapisze się na nie 20 studentów.
Źródło: https://radioszczecin.pl/