Postępowanie ratunkowe na wypadek porodu powikłanego w warunkach pozaszpitalnych. Opis przypadku
Obecnie porody odbywają się w warunkach szpitalnych pod nadzorem wykwalifikowanego w tym zakresie personelu medycznego w postaci: lekarza-położnika, położnej, pielęgniarki noworodkowej oraz lekarza pediatry lub neonatologa. Nad bezpieczeństwem rodzącej i dziecka czuwa cały zespół specjalistów, których zadaniem jest nadzorowanie przebiegu porodu oraz podjęcie ewentualnych działań medycznych na wypadek pojawienia się powikłań okołoporodowych (2).
Komplikacje okołoporodowe są powikłaniami stanowiącymi realne zagrożenie zdrowia i życia zarówno rodzącej, jak i dziecka. Do powikłań dochodzi zazwyczaj tuż przed porodem lub w trakcie jego trwania. Do najczęstszych powikłań okołoporodowych zaliczamy: wypadnięcie pępowiny, niedotlenienie płodu, poród przedwczesny, wycieńczenie porodowe oraz nieprawidłowe ułożenie dziecka (3).
Przyjęcie porodu w warunkach pozaszpitalnych i zaopatrzenie noworodka oraz objęcie opieką położnicy wchodzi w zakres kompetencji, jak i obowiązków ratownika medycznego zgodnie z Ustawą o Państwowym Ratownictwie Medycznym z dnia 8 września 2006 r. (4).
Poród w warunkach pozaszpitalnych w praktyce ratownika medycznego zdarza się stosunkowo rzadko. Jeszcze rzadziej zespoły ratownictwa medycznego podejmują czynności ratunkowe na [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!