Postępowanie w ostrej niewydolności serca
Postępowanie w ONS
W warunkach pomocy doraźnej wstępna ocena pacjenta z ONS powinna obejmować: krótkie badanie podmiotowe oraz przedmiotowe (skupiające się na pomiarze wartości ciśnienia tętniczego), częstotliwość rytmu serca oraz jego miarowość, badanie osłuchowe i opukowe klatki piersiowej, ocenę nawodnienia pacjenta (żyły szyjne, obrzęki wokół kostek, kolor i stan skóry) i saturację krwi tętniczej tlenem.
W warunkach pomocy doraźnej rozpoznanie wstrząsu kardiogennego powinno obejmować krótki wywiad dotyczący stanów kardiologicznych, mogących być przyczyną nagłego pogorszenia kurczliwości (zwłaszcza objawów zawału serca i komorowych zaburzeń rytmu serca). Równocześnie należy zabezpieczyć dostęp żylny i rozpocząć podawanie płynów. Pacjenta należy ułożyć w pozycji leżącej lub z nieznacznie uniesioną górną połową ciała. Z dostępnych leków w warunkach zespołu ratownictwa medycznego (2) wobec skrajnie niskiego ciśnienia tętniczego.
Rozpoznanie obrzęku płuc w warunkach pomocy doraźnej również powinno opierać się na krótkim wywiadzie dotyczącym stanów kardiologicznych predysponujących do zastoju w krążeniu małym. Wobec dominującego problemu desaturacji krwi tętniczej postępowaniem z wyboru jest [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!