Postępowanie w przypadku zatrucia modulatorami GABA ‒ GHB i GBL
Interakcje z alkoholem: szczególnie ryzykowne jest zażywanie GHB wraz z alkoholem etylowym, ponieważ alkohol również jest modulatorem GABA działającym depresyjnie. Następuje kumulacja hamującego wpływu obu substancji na OUN, czemu dodatkowo mogą towarzyszyć silniejsze mdłości i wymioty. Etanol zakłóca metabolizm GHB, opóźniając jego rozkład, podnosząc stężenie we krwi i zwiększając ryzyko śmiertelnego przedawkowania albo zachłyśnięcia się własnymi wymiocinami przez nieprzytomną osobę i uduszenia się.
Większość zgonów „z udziałem” GHB lub GBL jest spowodowana zażywaniem wielu substancji psychoaktywnych jednocześnie. Wg badania z lutego 2020 r. jest to aż 90%, z czego przeważająca część to mieszanka GHB i stymulantów (7).
Interakcje ze stymulantami: występuje duże zagrożenie, bazujące na podobnym mechanizmie jak speedball – czyli mieszanka opioidów (które są również depresantami) ze stymulantami. Obie skrajnie różne substancje mogą nawzajem maskować swoje objawy, np. stymulacja jest zagłuszana depresją lub odwrotnie. Przy braku umiarkowania w dawkowaniu może to doprowadzić do poważnych konsekwencji.
Jednoczesne zażycie stymulantów osłabia nasenne efekty GHB, co [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!