Postępowanie zespołów ratownictwa medycznego u pacjentów z podejrzeniem ostrego zespołu wieńcowego - ratownicy24.pl
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Postępowanie zespołów ratownictwa medycznego u pacjentów z podejrzeniem ostrego zespołu wieńcowego

Co roku z powodu chorób sercowo-naczyniowych (CVD) umiera w Europie 3,9 mln ludzi. Na świecie liczba ta dochodzi do 17,9 mln. Jedną z CVD, która wymaga szybkiego rozpoznania i interwencji medycznej, jest ostry zespół wieńcowy z przetrwałym uniesieniem odcinka ST (STEMI). Według wytycznych Europejskiego Stowarzyszenia Kardiologicznego, zespoły ratownictwa medycznego (ZRM) powinny rozpoznać STEMI, wykorzystując systemy teletransmisji zapisu EKG, oraz zastosować podwójną terapię przeciwpłytkową (DAPT).

Słowa kluczowe

podwójne leczenie przeciwpłytkowe, ostry zespół wieńcowy, choroby sercowo-naczyniowe, zespół ratownictwa medycznego

Choroby sercowo-naczyniowe (CVD, cardiovascular diseases) są obecnie główną przyczyną umieralności na świecie i znacznym obciążeniem dla światowej gospodarki. Co roku z powodu CVD umiera 17,9 mln osób na świecie, z czego 3,9 mln w Europie. Stanowi to odpowiednio 31% (1) i 45% (2) wszystkich zgonów. W Polsce z powodu CVD co roku umiera około 180 000 osób (3). Mimo iż w ostatnich 25 latach śmiertelność z powodu CVD w Europie spada, liczba zachorowań na CVD wzrasta (4).

W celu zmniejszenia śmiertelności z powodu CVD i ograniczenia związanych z nią kosztów podejmowane są w Polsce liczne inicjatywy, wśród których istotne miejsce zajmuje System Wspomagania Dowodzenia Państwowego Ratownictwa Medycznego (SWD PRM) (5). SWD PMR to jednolity w skali kraju system teleinformatyczny, będący milowym krokiem w kierunku zarządzania, współpracy i monitorowania systemu ratownictwa medycznego w Polsce.

Większość wezwań ZRM dotyczy interwencji medycznych i transportu pacjentów z objawami CVD. Zgłoszenia najczęściej dotyczą: kołatania serca, nadciśnienia tętniczego oraz bólu w klatce piersiowej, które mogą być objawami ostrych zespołów wieńcowych (ACS,

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
  • Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
  • Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
  • Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
  • Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”
zarejestruj się

Logowanie

Reklama
Reklama
Reklama
ratownicy24-na-ratunek
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.