Praca jako ratownik medyczny w ramach ratownictwa górskiego
Ratownik medyczny może wykonywać swój zawód między innymi w ramach ratownictwa górskiego. Celem artykułu jest przedstawienie najważniejszych regulacji prawnych dotyczących ratownictwa górskiego w Polsce.
Słowa kluczowe: ratownik medyczny, ustawa, ratownictwo górskie, ratownictwo narciarskie
Podstawy prawne wykonywania zawodu ratownika medycznego w Polsce określa Ustawa z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym (tekst jednolity: Dz.U. z 2011 r., nr 208, poz. 1241 oraz z 2013 r., poz. 7). Zgodnie z nią ratownik medyczny może wykonywać swoje zadania zawodowe polegające na udzielaniu świadczeń zdrowotnych, w tym medycznych czynności ratunkowych udzielanych samodzielnie lub na zlecenie lekarza, przede wszystkim w podmiotach leczniczych, ale także w ramach ratownictwa górskiego i narciarskiego. Problematykę ratownictwa górskiego i narciarskiego reguluje przede wszystkim Ustawa z dnia 18 sierpnia 2011 r. o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich (Dz.U., poz. 1241 oraz z 2013 r., poz. 7).
Ratownictwo górskie mogą wykonywać podmioty, które uzyskały zgodę ministra właściwego do spraw wewnętrznych na wykonywanie ratownictwa górskiego oraz wpis do rejestru jednostek współpracujących z systemem Państwowe Ratownictwo Medyczne (np. Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe).
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
- Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
- Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
- Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
- Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”