Pracownicy ochrony zdrowia ocenili zarządzanie epidemią
Wyniki ogólnopolskiego badania „Wybrane aspekty zarządzania epidemią SARS-CoV-2 w percepcji pracowników sektora ochrony zdrowia” nie pozostawiają wątpliwości – ponad 80% ankietowanych pracowników ochrony zdrowia uważa, że w dobie pandemii poziom zaopatrzenia placówek medycznych w środki ochrony osobistej jest skrajnie niewystarczający. Pracownicy ochrony zdrowia oceniają wprowadzone w Polsce procedury antycovidowe jako dobre, jednak większość personelu nie została z nich odpowiednio przeszkolona.
Ogólnopolskie badanie zostało przeprowadzone przez pracowników Instytutu Nauk o Zarządzaniu i Jakości Wyższej Szkoły Humanitas w Sosnowcu. Jego wyniki zostały przedstawione we wtorek 2 czerwca podczas konferencji prasowej w siedzibie uczelni.
Ponad 80% ankietowanych stwierdziło, że zaopatrzenie placówek medycznych podczas epidemii w środki ochrony osobistej było niewystarczające. W związku z tym 66% kupowało je samodzielnie, 44% otrzymywało je od darczyńców, 34% dostawało od zwierzchników a 11% pozyskiwało z innych źródeł.
Z badań wynika również, że jakość komunikacji pomiędzy administracją publiczną a sektorem ochrony zdrowia jest niska. Aż 72% badanych oświadczyło, że nigdy nie otrzymało informacji o organizowaniu przez instytucje administracji publicznej szkoleń czy seminariów, których celem byłoby, aby pracownicy ochrony zdrowia zapoznali się z obowiązującymi w Polsce procedurami określającymi zasady postępowania z pacjentami podejrzanymi o zakażenie koronawirusem.
W badaniu wzięło udział ponad 467 osób. Byli to lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni, elektroradiolodzy i menadżerowie ochrony zdrowia. Raport z badania został w całości udostępniony wszystkim zainteresowanym TUTAJ.
Źródło: https://www.humanitas.edu.pl/