Prawa pacjenta w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego, konsekwencje ich naruszenia oraz tryb i zasady ograniczenia - Strona 3 z 10 - ratownicy24.pl
Reklama

Prawa pacjenta w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego, konsekwencje ich naruszenia oraz tryb i zasady ograniczenia

Wszystkie prawa pacjenta, zarówno te o charakterze ogólnym, wymienione w przepisach Ustawy o PPiRPP, jak i prawa szczegółowe, unormowane w pozostałych aktach prawnych związanych z rzeczoną problematyką, co do zasady powinny być realizowane w podmiotach leczniczych bez wyjątku, zaś od osób bezpośrednio udzielających świadczeń zdrowotnych powinno się wymagać dokładnej ich znajomości oraz respektowania i stosowania w stosunku do każdego pacjenta. W praktyce okazuje się to jednak aż nazbyt często pomijane, również w toku kształcenia przyszłych kadr medycznych. Jednak warto w tym miejscu zaznaczyć, że odpowiednio wysoki poziom wiedzy o prawach pacjenta jest warunkiem koniecznym i niezbędnym dla stworzenia prawidłowo funkcjonującego systemu ochrony tychże praw. Z tej przyczyny koniecznością jest ustawiczne kształcenie medyków, np. w ramach kursów czy szkoleń wewnętrznych. Niemniej, pomimo coraz wyższego poziomu wiedzy na temat praw pacjenta wśród samych medyków, zdarza się, iż z przyczyn niezależnych nie mogą być one w pełnym zakresie realizowane lub ich wykonywanie jest w dużym stopniu utrudnione. Często stopień skomplikowania sytuacji, w której znajdzie się lekarz lub ratownik medyczny, powoduje, że pojawiają się istotne wątpliwości, co do zastosowania odpowiednich przepisów prawa. Przykładowo gdy zdarzenie przybierze charakter dynamiczny i konieczne jest natychmiastowe podjęcie decyzji, np. w stosunku do pacjenta po lub w trakcie próby samobójczej, dziecka pozostawionego bez opieki czy pacjenta odmawiającego poddania się medycznym czynnościom ratunkowym w sytuacji jego zagrożenia życia lub zdrowia. Zwłoka w podjęciu tych działań mogłaby spowodować w najlepszym wypadku poważne kalectwo, a w najgorszym zgon tego pacjenta.

Z tego powodu warto przygotować się na wypadek sytuacji niestandardowej i edukować się w zakresie prawa medycznego, by z jednej strony uchronić się przed odpowiedzialnością prawną, a z drugiej zachować się w sposób bezpieczny dla pacjenta i adekwatny do zaistniałej sytuacji.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
  • Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
  • Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
  • Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
  • Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”
zarejestruj się

Logowanie

Reklama
Reklama

Sklep

Najnowszy numer czasopisma<br />
Na Ratunek 2/2024<br />
<br />
<br />
<br />
<br />

Najnowszy numer czasopisma
Na Ratunek 2/2024




35,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
NOWOŚĆ: Podręczna Tarcza Ratunkowa<br />
<br />
<br />
<br />
 <br />

NOWOŚĆ: Podręczna Tarcza Ratunkowa




49,90 zł

zawiera 23% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
NOWOŚĆ: Pacjent pediatryczny w praktyce ratownika medycznego (e-book)<br />
<br />
<br />

NOWOŚĆ: Pacjent pediatryczny w praktyce ratownika medycznego (e-book)


49,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
KSIĄŻKA: Drożność dróg oddechowych w praktyce ratownika medycznego<br />
<br />
<br />

KSIĄŻKA: Drożność dróg oddechowych w praktyce ratownika medycznego


149,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.