Prawo wobec przypadków coraz częstszej agresji wobec personelu medycznego - ratownicy24.pl
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Prawo wobec przypadków coraz częstszej agresji wobec personelu medycznego

Wyzwiska, obelgi, pobicia pielęgniarek, lekarzy czy ratowników medycznych, to zachowania pacjentów i ich rodzin, z którymi spotykają się pracownicy służby zdrowia. Te zachowania agresywne są często odpowiedzią na zbyt długi okres oczekiwania na świadczenie medyczne, utrudniony dostęp do specjalistów czy też niezadowolenie z udzielonej usługi. Często również media zbyt pośpiesznie ferują wyroki, nie czekając na merytoryczne wyjaśnienie sprawy sugerowanego przez pacjenta błędu lekarskiego czy nieuprzejmego zachowania się pielęgniarki. W tym kontekście bardzo ważne są narzędzia prawne, które mogą i powinny chronić personel medyczny przed agresją pacjentów i ich rodzin, przed atakami uprzedzonych mediów.

Słowa kluczowe
agresja, pacjent, narzędzia prawne, ochrona pracownika

Znalezienie się w szpitalu jest dla pacjenta źródłem różnych obaw wynikających ze zmiany jego dotychczasowe trybu życia – z trybu domowego na tryb szpitalny. Stosowane wobec pacjenta procedury medyczne i zabiegi pielęgniarskie są dla niego często niezrozumiałe, a przy tym nie zawsze są mu one objaśniane we właściwy sposób. Powoduje to, że chory oczekuje pomocy oraz wsparcia ze strony osób trzecich – personelu medycznego. Konieczność korzystania z usług systemu opieki zdrowotnej, a także stan zdrowia mogą paradoksalnie wywoływać u pacjentów agresję wobec osób niosących pomoc.

Formy agresji w szpitalu

Agresja w szpitalu może mieć dwie formy. Jedna z nich jest nazywana wyładowaniem i dotyczy przede wszystkim wyrzucenia z siebie wszelkich negatywnych emocji (na przykład poprzez nadmierne pobudzenie ruchowe czy podniesiony ton mowy), co może zakończyć się aktem przemocy wobec personelu medycznego. Ten rodzaj agresji może wystąpić zarówno jako reakcja natychmiastowa lub z opóźnieniem – w zależności od szeregu czynników dodatkowych i ogólnej sytuacji. Ta forma agresji może być skuteczna lub nie, jednak jest to najbardziej naturalna reakcja na sytuację stresową.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
  • Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
  • Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
  • Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
  • Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”
zarejestruj się

Logowanie

Reklama
Reklama
Reklama
ratownicy24-na-ratunek
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.