Program teleopieki rusza w Rawie Mazowieckiej - ratownicy24.pl

Program teleopieki rusza w Rawie Mazowieckiej

program teleopieki
fot.: iStock

Program teleopieki obejmie ponad 200 osób samotnych, seniorów, chorych, niepełnosprawnych oraz niesamodzielnych z Rawy Mazowieckiej i powiatu rawskiego. Osoby te otrzymają do końca roku opaski, monitorujące ich stan zdrowia przez 24 godziny na dobę. Rekrutacja do programu rusza w październiku.

Centrum dowodzenia projektem powstaje w SPZOZ im. św. Ducha w Rawie Mazowieckiej. To właśnie tam służby medyczne będą kontrolować stan zdrowia pacjentów. Środki, z których finansowany jest program teleopieki, pochodzą z Unii Europejskiej. Wartość przedsięwzięcia to ponad 13 mln zł, z czego ponad 11 mln zł pochodzi z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

Osoby, które zakwalifikują się do programu, otrzymają specjalne opaski, które będą monitorowały wszystkie podstawowe funkcje życiowe. Wśród nich znajdują się między innymi tętno czy ciśnienie. Urządzenie będzie rejestrowało również niebezpieczne zdarzenia, takie jak upadki. Dane z 200 urządzeń będą rejestrowane w centrum dowodzenia, gdzie czuwać nad nimi będą dyspozytorzy medyczni.

W przypadku zarejestrowania przez urządzenie nietypowych/niebezpiecznych parametrów reakcja będzie niemal błyskawiczna. Dyspozytorzy medyczni będą mogli spróbować skontaktować się telefonicznie z pacjentem lub poprosić o pomoc sąsiadów.

W przypadku osób samotnych, starszych i schorowanych, te opaski mogą naprawdę uratować życie – mówi Małgorzata Leszczyńska, dyrektor SP ZOZ św. Ducha w Rawie Mazowieckiej.

Ponadto, dane odnośnie zdrowia pacjenta będą na bieżąco rejestrowanie, dzięki czemu podczas leczenia w szpitalu, lekarze będą mieli do nich dostęp. To z kolei umożliwi szybszą i trafniejszą diagnozę.

Pierwsi pacjenci otrzymają swoje opaski już w październiku. Sprzęt będzie jednak dysponowany stopniowo. Najpóźniej do stycznia 2021 wszystkie 200 osób zostanie objętych teleopieką.

Źródło: https://www.rynekzdrowia.pl/

reklama

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.