Projekt nowelizacji ustawy o PRM trafił do konsultacji publicznych
Projekt nowelizacji ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym oraz niektórych innych ustaw został skierowany do konsultacji publicznych. Jakie zmiany przewidziano w ustawie?
W projekcie nowelizacji ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym i niektórych innych ustaw znalazły się m.in. takie kwestie, jak motocykle ratunkowe, dyspozytornie medyczne czy szpitalne oddziały ratunkowe.
W projekcie przewidziano zmiany w łącznie dziewięciu ustawach (m.in. w ustawie o PRM, ustawie o działalności leczniczej oraz ustawie o niektórych zawodach medycznych). Planowany termin przyjęcia ustawy to III kwartał 2024 roku.
Jakie zmiany przewidziano w projekcie?
- Motocykl ratunkowy – utworzenie nowego typu zespołów ratownictwa medycznego, czyli motocyklowych jednostek ratowniczych; pierwsze jednostki rozpoczną funkcjonowanie 1 maja 2025 r.
- Zmiany w działaniu dyspozytorni medycznych – druga dyspozytornia medyczna w województwach powyżej 3 mln osób, trzecia dyspozytornia w województwach powyżej 5 mln osób (aktualnie jest to jedynie woj. mazowieckie).
- Utrzymanie możliwości kierowania bezpośrednio do dyspozytorni medycznych połączeń alarmowych z numeru 999.
- Centrum Operacyjne LPR – utworzenie specjalnego rodzaju dyspozytorni medycznej, czyli Centrum Operacyjnego Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.
- Dodatki za pracę w nocy, niedziele i święta – wprowadzenie dodatków w wysokości 45 proc. i 65 proc. za godzinę pracy wykonywanej w porze dziennej w niedziele i święta oraz za godzinę pracy wykonywanie w porze nocnej (z mocą od 1 lipca 2023 r.)
Pełny projekt ustawy znajduje się TUTAJ.
Źródło: Rządowe Centrum Legislacji, termedia.pl