Przedszpitalne sposoby prowadzenia tlenoterapii i metody udrożnienia dróg oddechowych u pacjentów z podejrzeniem lub potwierdzonym COVID-19
Rurka S.A.L.T.
Zabezpieczenie dróg oddechowych z wykorzystaniem rurki S.A.L.T. wydaje się być najbardziej preferowaną metodą, którą można wykorzystać w opiece przedszpitalnej. Problem stanowi dostępność tego sprzętu w Polsce oraz jego cena na rynku zachodnim: ok. 40 $ lub 28 £. Budowa tego przyrządu i sposób jego zakładania ogranicza do minimum „zaglądanie” w drogi oddechowe podczas udrażniania w porównaniu do intubacji w laryngoskopii bezpośredniej.
Rurka S.A.L.T. wprowadzana do jamy ustnej pełni funkcje nie tylko rurki ustno-gardłowej, ale także prowadnicy do rurki intubacyjnej. Po zaintubowaniu pacjenta można jej użyć do unieruchomienia rurki intubacyjnej oraz do ochrony przed ewentualnym przygryzieniem. Producent tego sprzętu zapewnia o skuteczności wprowadzenia rurki intubacyjnej do tchawicy przy pierwszej próbie do 90%. Rurka S.A.L.T. jako prowadnica jest przeznaczona dla rurek intubacyjnych o rozmiarze od 6 do 9 mm średnicy. W skład zestawu wchodzą: rurka S.A.L.T., szpatułka z podgiętą końcówką, żel, zacisk/ogranicznik, tasiemka do mocowania. Procedurę intubacji przy pomocy tej rurki może wykonać jedna osoba na wyciągniętych ramionach (można wykorzystać asystenta do przygotowania sprzętu). Operator po wprowadzeniu szpatułki do jamy ustnej zsuwa nażelowaną rurkę S.A.L.T., która jest wprowadzana do momentu oparcia się kołnierza o wargi jamy ustnej pacjenta. Do kanału wprowadza się nażelowaną rurkę intubacyjną z nałożonym filtrem oddechowym oraz czujnikiem etCO2. Po umieszczeniu rurki intubacyjnej na zalecanej głębokości (według zasady rozmiar rurki razy trzy) uszczelniamy balon. Zakładamy ogranicznik na rurkę intubacyjną, który zostaje przymocowany dodatkowo przy pomocy tasiemki. Pacjent jest przygotowany do wentylacji po potwierdzeniu prawidłowego położenia rurki intubacyjnej. W przypadku nagłego zatrzymania krążenia przerywamy lub odraczamy w czasie uciśnięcia klatki piersiowej do momentu wprowadzenia rurki S.A.L.T. i uszczelnienia rurki intubacyjnej.
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
- Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
- Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
- Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
- Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”