Przywrócenie rekompensaty za kwarantannę –podsumowanie spotkania z MZ - ratownicy24.pl

Przywrócenie rekompensaty za kwarantannę –podsumowanie spotkania z MZ

spotkanie
Fot. iStock

W piątek przedstawiciele Komitetu Protestacyjnego Ratowników Medycznych spotkali się z wiceministrem zdrowia Waldemarem Kraską. Powodem było odwieszenie strajku oraz omówienie w związku z tym poszczególnych postulatów.

Piotr Dymon na profilu Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Ratowników Medycznych na Facebooku zamieścił krótkie podsumowanie spotkania, z którego wynika, że rekompensata za kwarantannę wróci do stawki 100%. Ponadto w ustawie o działalności leczniczej zaproponowano zmiany w zapisie Art.8. Mają one polegać na dodaniu ratownictwa medycznego jako rodzaju działalności leczniczej. Okazuje się, że zapis taki już widnieje w tarczy w art.47a: W okresie ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, przepisy art. 95-99 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz.U. z 2020 r. poz. 295) stosuje się do pracowników wykonujących zawód medyczny w rozumieniu art. 2 pkt 3 ustawy z dnia 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych (Dz.U. z 2019 r. poz. 1471 i 1565) zatrudnionych w podmiotach leczniczych udzielających świadczeń przez całą dobę. A to oznacza, że pracownikom wykonującym zawód medyczny, zatrudnionym w systemie pracy zmianowej, w podmiocie leczniczym wykonującym działalność leczniczą, w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne przysługuje dodatek w wysokości:

  • co najmniej 65% stawki godzinowej wynagrodzenia zasadniczego, obliczanej zgodnie z art. 98 ust. 3, za każdą godzinę pracy wykonywanej w porze nocnej;
  • co najmniej 45% stawki godzinowej wynagrodzenia zasadniczego, obliczanej zgodnie z art. 98 ust. 3, za każdą godzinę pracy wykonywanej w porze dziennej w niedziele i święta oraz dni wolne od pracy wynikające z przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy.

Ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym

W kwestii nowelizacji ustawy nie padły konkretne daty ani terminy, dlatego że działania państwa skupiają się jak na razie wyłącznie na walce z pandemią. Kolejnym tematem rozmowy było włączenie dodatku MZ do podstawy w kwocie 1200 zł brutto. Solidarność wysunęła postulat o włączeniu go dla wszystkich od stycznia 2021 roku. Natomiast Komitet, zgodnie z rozmowami z 3.09.2020r. chce, aby każdy indywidualnie (ale w porozumieniu ze związkami oraz pracodawcą) zadecydował kiedy będzie chciał taki dodatek uzyskać. Dymon poruszył także temat 30% dodatku wyjazdowego. Jak wynika z danych Związku Pracodawców, tylko jedenaście dysponentów na chwilę obecną wypłaca takie dodatkowe środki (reszta została włączona do podstawy lub została zabrana). Trwają rozmowy czy dodatku takiego nie włączyć pod inną nazwą.

Jako jedną z uwag do ustawy podano kwestię wieku emerytalnego, która ma zostać przeanalizowana przez Ministerstwo Pracy. Możliwe także, że ratownicy medyczni otrzymają dodatkową gratyfikację na Święto Ratownictwa. Niewyjaśniona pozostaje tylko sprawa medyków pracujących poza systemem Państwowe Ratownictwo Medyczne. Ministerstwo Zdrowia twierdzi, że głównym problemem są różne źródła finansowania ich wynagrodzeń.

Kolejne spotkanie zaplanowano na 13 października.

Źródło: www.Facebook.com/Ogólnopolski Związek Zawodowy Ratowników Medycznych

reklama

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.