Psycholog w Państwowym Ratownictwie Medycznym – rola i wytyczne
Psycholog w Państwowym Ratownictwie Medycznym - nauczanie psychologii na kierunkach medycznych
Istotne ze względu na temat niniejszej pracy jest zorientowanie Czytelnika w aspekcie przygotowania studenta kierunków medycznych od strony psychologicznej. W większości uczelni wyższych na poziomie 3-letnich studiów licencjackich wiedza, umiejętności i kompetencje psychologiczne kształtowane są przez jeden lub dwa semestry nauki, najczęściej w ramach przedmiotu podstawy psychologii w wymiarze od 20 do 50 godzin.
Na 2-letnich studiach uzupełniających kierunku zdrowie publiczne, które absolwenci ratownictwa medycznego wybierają najczęściej, program psychologii realizowany jest średnio w wymiarze 30 godzin wykładowych i 15 godzin ćwiczeń. W związku z tym, że profil tych studiów jest ogólnoakademicki, toteż zagadnienia poruszane w ramach przedmiotu psychologia winny być ogólne, a więc najczęściej związane ze zdrowiem psychicznym człowieka, i dawać ogólną orientację w zakresie wykorzystania w zawodzie.
Studenci kierunków lekarskich w ramach jednolitego kształcenia magisterskiego nabywają kompetencje psychologiczne w ramach zajęć przewidzianych programem studiów w zakresie 30 godzin. Ponadto studenci mają do [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!