Psycholog w Państwowym Ratownictwie Medycznym – rola i wytyczne - Strona 4 z 6 - ratownicy24.pl
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Psycholog w Państwowym Ratownictwie Medycznym – rola i wytyczne

Defusing

Jednym ze sposobów odreagowania silnych emocji, tożsamym z własnym ciałem, jest przyzwolenie na płacz, drżenie czy wycofanie. W sytuacji doświadczenia przez zespoły skrajnie traumatycznych przeżyć warto również rozważyć kwestię przeprowadzenia sesji defusingowej (od ang. defuse – rozbroić, stępić), która jest najczęściej grupową formą pomocy pozwalającą na odreagowanie silnych emocji. Udział w sesji jest dobrowolny, nie zaleca się namawiania do udziału osób, które odmówiły udziału. W trakcie krótkiego, ale zaplanowanego i mającego swoją strukturę spotkania pracownicy mogą wyrazić swoje myśli i uczucia związane z uczestnictwem w silnie stresującej akcji oraz spojrzeć na sytuację okiem innych pracowników.

Zaleca się, aby sesja defusingowa odbyła się w bezpiecznym, ustronnym miejscu, np. po powrocie do jednostki macierzystej, maksymalnie po 3-5 godzinach od wystąpienia stresującego zdarzenia. Najlepiej, aby defusing prowadził kierownik zespołu, biorący również udział w zdarzeniu, przeszkolony w zakresie tej metody przez psychologa i pełniący na co dzień funkcję „dyfuzora”. Sesje są poufne i każdy uczestnik musi mieć pewność, że wszystkie problemy i wypowiedzi poruszane podczas sesji są objęte tajemnicą. Dyfuzorów szkoli się okresowo i to również jest potencjalne miejsce pracy dla psychologa, który będzie uczył, jak powinien wyglądać program wsparcia i jak skutecznie rozładowywać emocje wśród współpracowników.

Debriefing

Debriefing jest podobną do opisanej powyżej metody interwencją stosowaną dla wsparcia osób, które doświadczyły sytuacji skrajnie stresowej. Jej celem jest przede wszystkim umożliwienie zrozumienia tego, co się stało, wyjaśnienie wątpliwości dotyczących zdarzenia itd. W dalszej części spotkania uczestnicy skupiają się na omówieniu celu i korzyści zastosowanej interwencji, podsumowaniu wyników i możliwościach leczenia, a w razie potrzeby – skutków traumatyzującego doświadczenia. Uczestnicy dowiadują się także, jak mogą radzić sobie ze stresem, który przeżywają, i gdzie powinni szukać profesjonalnej pomocy, gdyby zaszła taka potrzeba.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
  • Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
  • Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
  • Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
  • Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”
zarejestruj się

Logowanie

Reklama
Reklama
Reklama
ratownicy24-na-ratunek
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.