Czy ratownicy medyczni pracujący na SOR mogą wykonywać szczepienie ochronne przeciwko tężcowi?
Czy ratownicy medyczni pracujący na SOR mogą wykonywać szczepienie ochronne przeciwko tężcowi? Pamiętam, że jakiś czas temu przeglądałem artykuł, gdzie RM mogli wykonywać szczepienia ochronne i to nie tylko przeciwko covid, ale i inne z zakresu podstawowych szczepień ochronnych obowiązkowych.
Zdaniem eksperta
dr n. med. Dominik Chmiel
Ratownik medyczny na zlecenie lekarza może podać anatoksynę przeciwtężcową, oczywiście po spełnieniu wymogów zawartych w rozporządzeniu ministra zdrowia z 18 sierpnia 2011 r. w sprawie obowiązkowych szczepień ochronnych (Dz. U. 2018 r. poz. 753 z późniejszymi zmianami). A to oznacza m.in., że ratownik ma mieć ukończony kurs lub szkolenie w zakresie szczepień ochronnych, potwierdzony odpowiednimi dokumentami.
Ministerstwo Zdrowia podkreśliło odpowiedzi, że każde szczepienie ochronne musi być poprzedzone badaniem kwalifikacyjnym wykonanym przez lekarza. Dopiero po tym badaniu, przeszkolony ratownik, może dokonać iniekcji.
Zatem w sytuacji, gdy ratownik medyczny pracujący na SOR otrzyma od lekarza kwalifikującego pacjenta do szczepienia pisemne zlecenie, w świetle obowiązującego prawa, jeżeli posiada określone kwalifikacje, może on podać pacjentowi anatoksynę przeciwtężcową.