Dobre praktyki leczenia bólu u dorosłych a ChPL - ratownicy24.pl
Reklama
ratownicy24pl-wybrane-substancje

Wyszukaj w serwisie

Dobre praktyki leczenia bólu u dorosłych a ChPL

Pytanie do eksperta: Mam pytanie dotyczące dobrych praktyk leczenia bólu u dorosłych rekomendowane przez MZ, gdzie zaleca się podaż 2,5 g Pyralginy, natomiast ChPL dopuszcza dawkę jednorazową maksymalną 1 g. Jak wiadomo lek ten jak i inne p-bólowe mogą doprowadzić do agranulocytozy lub neutropenii, więc czy postępując zgodnie z wytycznymi MZ w razie wystąpienia powikłań będziemy w pełni chronieni przed konsekwencjami prawnymi?

Odpowiada ekspert dr n. med. i n. o zdr. Michał Kucap

Zalecenia Ministerstwa Zdrowia oraz informacje zawarte w Charakterystyce Produktu Leczniczego (ChPL) dotyczące dawek mogą być dostosowywane do aktualnych danych naukowych i bezpieczeństwa pacjenta.

Jeśli Ministerstwo Zdrowia zaleca inną dawkę niż ta, która jest maksymalnie dopuszczalna według ChPL, to istnieje prawdopodobieństwo, że podana dawka została oceniona jako bezpieczna na podstawie bieżących danych naukowych oraz doświadczenia klinicznego. To pytanie powinno być w pierwszej kolejności skierowane do jednego z autorów dobrych praktyk.

Jednakże zawsze istnieje ryzyko wystąpienia skutków ubocznych lub powikłań po podaniu leku, nawet jeśli dawka jest zgodna z zaleceniami. W razie ewentualnych powikłań ważne jest, aby postępować zgodnie z najlepszymi praktykami medycznymi związanymi z leczeniem.

Reasumując: jeżeli doszłoby do odpowiedzialności prawnej i analizy dokumentacji w odniesieniu do obowiązujących przepisów czy aktualnej wiedzy powinno być to ukierunkowane na dobre praktyki. Opisując opinie biegły odnosi się do obowiązującej wiedzy – dobre praktyki taką podstawą wiedzy są.

Reklama

Sklep

Najnowszy numer czasopisma<br />
Na Ratunek 3/2024<br />
<br />
<br />
<br />
<br />

Najnowszy numer czasopisma
Na Ratunek 3/2024
35,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
KSIĄŻKA: Wybrane substancje psychoaktywne w praktyce ZRM i SOR. Postępowanie w zatruciach <br />
<br />

KSIĄŻKA: Wybrane substancje psychoaktywne w praktyce ZRM i SOR. Postępowanie w zatruciach

129,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Podręczna Tarcza Ratunkowa <br />
<br />
<br />
<br />
<br />
<br />

Podręczna Tarcza Ratunkowa

49,90 zł

zawiera 23% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
KSIĄŻKA: Drożność dróg oddechowych w praktyce ratownika medycznego<br />
<br />
<br />

KSIĄŻKA: Drożność dróg oddechowych w praktyce ratownika medycznego


149,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.