Ratownictwo medyczne wobec zagrożeń radiacyjnych – cz. II. Postępowanie przedszpitalne PRM
Wykorzystanie materiałów promieniotwórczych i źródeł promieniowania w różnych dziedzinach życia zwiększa ryzyko wystąpienia zdarzenia o charakterze radiacyjnym. Zagrożenia terrorystyczne niosą ze sobą ryzyko wykorzystania materiałów promieniotwórczych do zamachów. Zagrożenia radiacyjne i nuklearne wymuszają na ratownictwie medycznym weryfikację swoich kompetencji i procedur w udzielaniu pomocy ofiarom wypadków radiacyjnych. Celem pracy jest przedstawienie taktyki działania i postępowania w PRM na etapie przedszpitalnym. W celu przygotowania publikacji dokonano przeglądu literatury przedmiotu i dokonano jej analizy pod kątem sposobu postępowania medycznego w praktyce zespołów ratownictwa medycznego.
Współcześnie jednostki systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne (PRM) stają przed wyzwaniami związanymi z powstawaniem nowych zagrożeń, w tym także zwiększeniem prawdopodobieństwa zastosowania różnego rodzaju substancji niebezpiecznych.
Według przewidywań naukowców zajmujących się problematyką współczesnych i nadchodzących zagrożeń, materiały niebezpieczne stanowić będą jedno z głównych niebezpieczeństw dla ludności w XXI wieku (1, 2). Wśród tych zagrożeń wymieniane są zdarzenia radiacyjne i nuklearne (3). Stąd pojawia się potrzeba poznania tematyki poszczególnych zagrożeń i roli ratownictwa medycznego wobec takich zdarzeń. Przygotowanie do udzielania [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!