Ratownicy medyczni będą pracować w izbach wytrzeźwień? - ratownicy24.pl

Ratownicy medyczni będą pracować w izbach wytrzeźwień?

Ratownicy będą pracować w izbach wytrzeźwień?
fot. istock.pl

Co roku w Polsce likwidowane są kolejne izby wytrzeźwień. Wynika to m.in. z braku funduszów w samorządach oraz nieatrakcyjności tej pracy. Jednak mimo zamykania placówek, pacjentów wciąż nie brakuje. Z tego powodu kolejny raz pojawił się postulat, aby zmienić obowiązujące przepisy i umożliwić ratownikom medycznym pracę w izbach.

Posłanka Urszula Nowogórska jest autorką interpelacji skierowanej do Ministerstwa Zdrowia, w której wskazuje, że do zamykania lub wstrzymania działalności izb wytrzeźwień prowadzi w największym stopniu brak odpowiedniej kadry pracowniczej. Według niej rozwiązaniem problemu jest nowelizacja przepisów dotyczących obowiązkowej obsady izb oraz dopuszczenie do pracy w nich ratowników medycznych. Zwraca również uwagę na problem uzależnienia od alkoholu, który dotyczy obecnie 800 tys. Polaków.

Na interpelację odpowiedział Maciej Miłkowski – podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia. Wyjaśnił on, że ratownicy medyczni nie będą pracować na izbach wytrzeźwień, ponieważ nie posiadają uprawnień do orzekania o stanie zdrowia pacjenta ze wcześniejszym wywiadem medycznym oraz badaniami.

źródło: https://www.portalsamorzadowy.pl/ochrona-zdrowia/coraz-mniej-izb-wytrzezwien-czy-sa-jeszcze-potrzebne,275117.html

reklama
reklama

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.