Ratownik medyczny – pacjent. Psychologiczne aspekty relacji - Strona 2 z 3 - ratownicy24.pl
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Ratownik medyczny – pacjent. Psychologiczne aspekty relacji

Agresja

Częsta agresja fizyczna (pobicia, uderzenia, popchnięcia, kopnięcia) względem personelu medycznego daje poważne konsekwencje w postaci rozstroju zdrowotnego personelu medycznego. Z kolei agresja słowna (ubliżanie, grożenie, wyśmiewanie, obrzucanie wyzwiskami, ośmieszanie) stawia ratownika medycznego/członka personelu medycznego w niekomfortowej sytuacji, tym bardziej w miejscu publicznym. Dlatego ratownik medyczny w sytuacji niebezpiecznej powinien podjąć decyzję o wezwaniu policji lub jeżeli podejrzewa, że zagrożone jest jego bezpieczeństwo lub życie, wycofać się ze strefy niebezpiecznej.

Pacjent

W świadomości niektórych osób, zwłaszcza ludzi starszych, szpital wiąże się z tym miejscem, gdzie „idzie się, żeby umrzeć”. A czy tak jest na pewno? Stereotypy i zasłyszane informacje od innych osób, których taka przykra sytuacja spotkała, doprowadzają u pacjenta do narastania lęku, niepokoju, który trwać może zarówno przez cały czas transportu ambulansem do szpitala, jak i w czasie dalszej hospitalizacji. Uczucie niepokoju wzrasta przy wykonywaniu określonych medycznych czynności zarówno w domu pacjenta (przez zespoły ratownictwa medycznego), jak i w szpitalu.

Silne emocje oraz stres dotyczą zwłaszcza pacjentów pediatrycznych, u których widok personelu medycznego i otoczenie (inne niż dom) mogą wywoływać agresję, lek i niepokój. Wskutek nawarstwionego stresu dochodzi u nich do ustania dolegliwości bólowych i związanych z nimi objawów.

Dlatego też ważną rolą ratownika medycznego jest nawiązanie kontaktu interpersonalnego z pacjentem, niezależnie od wieku, płci czy statutu społecznego, narodowości. Jedną z ról, jaką będzie musiał wypełnić ratownik medyczny, jest minimalizacja negatywnych aspektów choroby, z podkreśleniem tego, co można zrobić, aby polepszyć stan zdrowia. Z pacjentem pediatrycznym nawiązanie kontaktu czasami zajmuje dłuższy czas. Spowodowane jest to lękiem, płaczem czy też krzykiem dziecka. Również rodzice dziecka potrzebują pomocy w postaci informacji o stanie zdrowia dziecka i tym, co czeka je w najbliższym czasie.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
  • Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
  • Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
  • Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
  • Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”
zarejestruj się

Logowanie

Reklama
Reklama
Reklama
ratownicy24-na-ratunek
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.