Rekomendacje postępowania ratowniczego podczas ewakuacji oraz segregacji osób poszkodowanych w zdarzeniach masowych z użyciem czynnika CBRNE/HAZMAT
Tradycyjna segregacja osób poszkodowanych podczas zdarzeń masowych, czyli ratowania w pierwszej kolejności poszkodowanych najpoważniej rannych oraz ich ewakuacji ze strefy niebezpiecznej, może nie mieć zastosowania w przypadku zdarzenia masowego z wykorzystaniem czynnika CBRNE. CBRNE to czynnik chemiczny, biologiczny, radiacyjny czy nuklearny.
Słowa kluczowe
CBRNE/HAZMAT, segregacja medyczna, ratownictwo medyczne
Na terenie naszego kraju od 4 września 2020 roku obowiązuje zatwierdzona przez ministra zdrowia Procedura postępowania na wypadek wystąpienia zdarzenia z dużą liczbą poszkodowanych. Procedura ta ma być uruchomiona w momencie, kiedy liczba dotyczy 10 i więcej osób poszkodowanych. Określa ona sposoby postępowania poszczególnych ogniw działających w ramach szeroko pojętego systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne (PRM), zaczynając od dyspozytora medycznego, a kończąc na działaniu urzędu wojewódzkiego.
Procedurę opracował zespół ekspertów w zakresie ratownictwa medycznego i medycyny ratunkowej we współpracy z konsultantem krajowym w dziedzinie medycyny ratunkowej. Stosowanie procedury postępowania na wypadek wystąpienia zdarzenia z dużą liczbą poszkodowanych poprawia bezpieczeństwo poszkodowanych, skuteczność działania służb ratunkowych oraz szpitali ich przyjmujących.
Zdarzenia z dużą liczbą osób poszkodowanych należą do rzadkości, jednak mogą dotyczyć różnych zdarzeń. W ostatnich kilku latach mogliśmy zaobserwować takie zdarzenia. Szczególnie trudnym elementem będzie zdarzenie z czynnikami CBRNE/HAZMAT, gdzie mieliśmy przykład wybuchu w Bejrucie. Dlatego w poniższej pracy zostały opisane rekomendacje dla służb ratowniczych podczas ewakuacji i segregacji osób poszkodowanych w zdarzeniach z użyciem czynnika CBRNE/HAZMAT.
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
- Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
- Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
- Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
- Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”