Restrukturyzacja szpitali – co z zaginionym projektem?
W Polskim Szpitalnictwie zapowiadały się bardzo obiecujące zmiany. Projekt dotyczący restrukturyzacji szpitali miał ujrzeć światło dzienne w marcu 2022 roku, lecz dalej nie powstał.
Restrukturyzacja polskich szpitali była zapowiadana już w maju 2021 roku przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Zaproponował on wtedy stworzenie nowych rozwiązań, podobnych do systemu w Danii, gdzie funkcjonują szpitale główne i szpitale wspierające.
Jak twierdzi Marszałek Senatu Tomasz Grodzki, takie rozwiązanie niosłoby za sobą konieczność zamknięcia wielu placówek medycznych. Jego opinia spotkała się z ogromnym oburzeniem ze strony rządu.
Projekt ustawy przedstawiony wcześniej przez Ministerstwo Zdrowia nie spotkał się z aprobatą. Restrukturyzacja szpitali otrzymała około 2 tys. uwag. Żadna z nich nie odnosiła się w sposób pozytywny do proponowanych zmian – mówi Bernadeta Skóbel, radca prawny Związku Powiatów Polskich.
Resort Zdrowia miał przedstawić nową wersję ustawy ws. restrukturyzacji szpitali w marcu 2022 roku. Jednak projekt dalej nie ujrzał światła dziennego.
Wiceminister Maciej Miłkowski został zapytany o kolejną wersję ustawy. Jak się okazało, odmówił odpowiedzi na zadane pytanie – dowiadujemy się od radcy prawnego ZPP.
Jak mówi Bernadeta Skóbel, nowego projektu nie ma i nie wiadomo kiedy będzie. Jednak Związek Powiatów Polskich przedstawił swoje plany względem nowej ustawy. Stworzenie centrów zdrowia w oparciu o powiaty byłoby najlogiczniejsze – mówi prezes zarządu ZPP, Andrzej Płonka.
Zdaniem Związku Powiatów Polskich, decentralizacja systemu szpitalnictwa jest jedynym słusznym rozwiązaniem, lecz według resortu zdrowia, należy wprowadzić model centralizacji.
Prezes Andrzej Płonka dodaje także, że restrukturyzacja szpitali zaproponowana przez Ministerstwo Zdrowia nie zmieni sytuacji, ponieważ głównym problemem jest brak wystarczających środków finansowania.
Źródło: politykazdrowotna.pl