Rezygnacja z egzaminu dla ratowników medycznych?
Resort zdrowia zamierza zlikwidować egzamin państwowy dla ratowników medycznych i fizjoterapeutów. Egzaminy, mimo że zapisane w ustawach, jeszcze nigdy nie zostały przeprowadzone.
Projekt nowelizacji ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej zakłada rezygnację z przeprowadzenia Państwowego Egzaminu z Ratownictwa Medycznego oraz Państwowego Egzaminu Fizjoterapeutycznego. W tym roku egzaminy miały się odbyć po raz pierwszy – wprowadzenie ich w 2020 r. opóźniła pandemia.
Egzaminy miały na celu zapewnić jednolite przygotowanie do zawodu absolwentów różnych uczelni. Przed wprowadzeniem w 2019 r. standaryzacji kształcenia, uczelnie uczyły studentów w różny sposób. Jednak, dziś, gdy programy studiów na ratownictwie medycznym i fizjoterapii są jednakowe na wszystkich uczelniach, egzaminy nie są już potrzebne.
Wiceminister zdrowia Piotr Bromber opowiada się za likwidacją egzaminów, jednak część ratowników i posłów ma inne zdanie. Swój sprzeciw argumentują troską o bezpieczeństwo pacjenta oraz koniecznością głębszej weryfikacji umiejętności ratowników medycznych. Pojawiają się również wątpliwości, czy uczelnie nie przedkładają ilości wypuszczonych absolwentów nad efekty kształcenia.
Prezes Polskiego Towarzystwa Ratowników Medycznych Jarosław Madowicz poparł likwidację Państwowego Egzaminu z Ratownictwa Medycznego. Zaproponował jednak wprowadzenie egzaminów zawodowych, odbywających się w ramach kształcenia na uczelni.
Źródło: https://tvn24.pl/